Bezpłatna komunikacja miejska! Ale tylko jeden dzień...

W weekend kilkanaście miast w Polsce będzie promować transport publiczny, jako ekologiczną alternatywę dla samochodu. W tych dniach z bezpłatnego transportu będzie można skorzystać m.in. w Warszawie i Poznaniu. Organizowane będą także pikniki i gry dla najmłodszych.

Od poniedziałku trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym czasie setki europejskich miast i samorządów promuje rowery, spacery czy komunikację miejską, jako alternatywę dla samochodów. Celem kampanii jest kształtowanie zachowań proekologicznych i pokazanie, że życie w mieście bez czterech kółek jest możliwe.

Nie inaczej będzie w Polsce, gdzie w weekend, w ramach dnia bez samochodu, w kilkunastu miastach kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Rolę biletu spełni dowód rejestracyjny. Mimo, iż "kalendarzowo" Europejski Dzień bez Samochodu przypada w niedzielę, część samorządów postanowiła zorganizować go wcześniej.

Najbardziej zadowoleni mogą być mieszkańcy Poznania, tam władze miejskie zdecydowały się na organizację "Tygodnia bez samochodu". Do niedzieli każda osoba z dowodem rejestracyjnym samochodu może za darmo korzystać z transportu publicznego organizowanego przez ZTM. Tego dnia dla mieszkańców zostanie zorganizowany także festyn w centrum miasta. Będzie na nim można zobaczyć autobus wyposażony w system obsługujący nową kartę aglomeracyjną oraz złożyć wniosek o otrzymanie takowej.

W piątek z bezpłatnej komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać kierowcy w Lublinie, Częstochowie i we Wrocławiu. W Lublinie pasażerowie podczas kontroli biletów będą otrzymywali naklejki promujące transport zbiorowy z napisami "Lubię bus" i "Lubię trol", a w niedzielę wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie jeździć zabytkowym turystycznym trolejbusem ZIU-tek.

W piątek w stolicy Dolnego Śląska z darmowego przejazdu będzie można także skorzystać wybierając Przewozy Regionalne i Koleje Dolnośląskie na obszarze Gminy Wrocław. W sobotę w ramach dnia otwartego w miejskich zakładach transportowych, będzie można zwiedzić zajezdnie tramwajowe i autobusowe, a pod okiem instruktora spróbować swoich sił jako motorniczy.

W Suwałkach mieszkańcy w sobotę przejadą ulicami miasta w korowodzie rowerowym. Pojedzie z nimi prezydent miasta Czesław Renkiewicz. Nowością w tym roku będzie przemarsz pieszych oraz miłośników nordic walking od Zalewu Arkadia do parku miejskiego, gdzie zostanie zorganizowany festyn. Miasto przewidziało dla posiadaczy samochodów osobowych także darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

Podobne wydarzenia odbywać się będą również w Warszawie, choć tu z darmowej komunikacji będzie można skorzystać dopiero w niedzielę. W sobotę na terenie zajezdni tramwajowej Mokotów i zajezdni autobusowej Woronicza odbędzie się impreza plenerowa dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej. Zwiedzić będzie można zajezdnie oraz obejrzeć lub wybrać się na wycieczkę zabytkowym autobusem bądź tramwajem. Będą również występy i koncerty oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Także w sobotę będzie można zobaczyć od środka budowę II linii warszawskiego metra. Osoby, które wysłały wcześniej swoje zgłoszenia, będą mogły zobaczyć powstające stacje Rondo ONZ i Stadion Narodowy. Dla pozostałych zainteresowanych budową podziemnej kolejki powstanie specjalny punkt informacyjny w okolicy stacji Świętokrzyska.

Podobnie jak w Warszawie, w niedzielę z bezpłatnej komunikacji miejskiej będzie można skorzystać m.in. w Przemyślu, Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Tychach, Jaworznie, Rybniku, Kielcach, Krakowie i Szczecinie. Podobnie będzie też np. w Białymstoku, gdzie w niedzielę komunikacja miejska będzie darmowa dla wszystkich pasażerów i nie będzie konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu.

W Rzeszowie zamknięta zostanie dla samochodów strefa A - czyli ścisłe centrum miasta. Poruszać się w niej będą mogli tylko piesi i rowerzyści. W Przemyślu w sobotę, odbędzie się impreza dla dzieci, podczas której odbędą się m.in. zawody rowerowe.

Także w sobotę zostanie uruchomione bezpłatne autobusowe bezpośrednie połączenie Gdańska i Gdyni. Będzie na niej kursowało sześć najnowszych autobusów przegubowych zasilanych CNG. W niedzielę w Gdyni bezpłatnie będzie można przejechać się linią 326 z Grabówka do Orłowa, a także zabytkowymi trolejbusami.

W Katowicach skasowane bilety KZK GOP uprawniają natomiast do zniżek lub bezpłatnych wejść do różnych instytucji kulturalnych i sportowych. W sobotę Tramwaje Śląskie zapraszają na dzień otwarty swojej zajezdni w bytomskiej dzielnicy Stroszek. ZTZ Rybnik organizuje tego dnia uroczyste pożegnanie wycofywanych z ruchu autobusów, a MZK Tychy dzień później urządzi piknik komunikacyjny w centrum miasta.

Kielce dzień bez samochodu przywitają rowerową masą krytyczną. Na rynku w niedzielę będzie też można zobaczyć symulacje dachowania, odwiedzić kino 5D czy wziąć udział w zajęciach z samoobrony. Dla najmłodszych otwarte zostanie miasteczko ruchu drogowego. Na stanowisku przygotowanym przez policję będzie można zdać egzamin na kartę rowerową oraz dowiedzieć się, w co rower powinien być prawidłowo wyposażony.

Mieszkańcy stolicy małopolski będą m.in. mogli przejechać się zabytkowym tramwajem kursującym na trasie z Muzeum Inżynierii Miejskiej do Kopca Wandy. Uruchomiona też zostanie specjalna linia autobusowa obsługiwana zabytkowym taborem. W piątek w Urzędzie Miasta odbędzie się konferencja na temat polityki rowerowej, na przykładzie miast z Polski, Francji i Danii. W tym samym dniu podczas pokazu organizowanego przy ul. Lema zmierzona zostanie ilość dwutlenku węgla emitowanego przez autobus i przez samochody.

Dzień później, na placu Biskupim odbędzie się Piknik Cykliczny, podczas którego zaplanowano m.in. bezpłatny serwis i warsztaty naprawiana rowerów, wystawę nietypowych jednośladów, ładowanie telefonów przy użyciu ładowarek słonecznych.

W Szczecinie zorganizowany zostanie m.in. "Park(ing) day", czyli okazja do spotkania przy kawie i muzyce, a także rozmów na tematy ekologiczne na parkingu, który na jeden dzień zamieni się w kawiarenkę pod gołym niebem.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Kulminacją wydarzenia jest przypadający Europejski Dzień bez Samochodu. Idea ta zrodziła się w 1998 r. we Francji. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas