Autostrada A4 znowu drożeje. Nowe stawki na odcinku Katowice - Kraków

Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca płatnego fragmentu autostrady A4, od 1 kwietnia podnosi ceny za przejazd odcinkiem Katowice - Kraków. Nowy cennik dotyczy pojazdów wszystkich kategorii. Czym spółka tłumaczy kolejne podwyżki?

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że Stalexport Autostrada Małopolska skierował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o wprowadzenie podwyżek opłat za przejazd dla pojazdów wszystkich kategorii między punktami poboru opłat w Mysłowicach i Balicach. 

Jak właśnie poinformował zarządca płatnego fragmentu autostrady A4, GDDKiA wyraziło zgodę na wprowadzenie nowego cennika od 1 kwietnia.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4?

Wniosek o podwyższenie stawek na autostradzie A4 został przyjęty przez dyrektora GDDKiA. Od 1 kwietnia 2024 roku przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 kosztuje - w zależności od kategorii pojazdu - od 1 do 3 złotych więcej. Nowy cennik na odcinku Katowice - Kraków prezentuje się następująco:

Reklama
  • pojazdy kat. 1 - dla pojazdów o dwóch osiach, bez podwójnych kół i bez przyczepy - 16 zł;
  • pojazdy kat. 2 - dla pojazdów o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej znajdują się podwójne koła - 29 zł;
  • pojazdy kat. 3 - dla pojazdów o trzech osiach, mających podwójne koła na co najmniej jednej osi - 29 zł;
  • pojazdy kat. 4 - dla pojazdów o więcej niż trzech osiach, z podwójnymi kołami na jednej z nich oraz pojazdów o trzech osiach z przyczepą - 49 zł;
  • pojazdy kat. 5 - dla innych pojazdów do 3,5 tony - 49 zł;
  • motocykle - 8 zł.

Powyższe opłaty należy uiść zarówno na bramce wjazdowej, jak i zjazdowej.

Autostrada A4. Nowy cennik od 1 kwietnia

KategoriaRodzaj pojazduStawka do 31 marca 2024 r.Stawka od 1 kwietnia 2024 r.
1pojazd o dwóch osiach, bez podwójnych kół i bez przyczepy15 zł16 zł
2pojazd o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej znajdują się podwójne koła27 zł29 zł
3pojazd o trzech osiach, mających podwójne koła na co najmniej jednej osi27 zł29 zł
4pojazd o więcej niż trzech osiach, z podwójnymi kołami na jednej z nich oraz pojazdów o trzech osiach z przyczepą46 zł49 zł
5inne pojazdy do 3,5 tony46 zł49 zł
motocykle 7 zł8 zł

Od 1 kwietnia obowiązywać także będą nowe ceny pakietów 20 impulsów A4Go w elektronicznym poborze opłat. Ceny pakietów prezentują się następująco:

  • pojazdy kat. 1 - dla pojazdów o dwóch osiach, bez podwójnych kół i bez przyczepy - 320 zł;
  • pojazdy kat. 2 - dla pojazdów o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej znajdują się podwójne koła - 580 zł;
  • pojazdy kat. 3 - dla pojazdów o trzech osiach, mających podwójne koła na co najmniej jednej osi - 580 zł;
  • pojazdy kat. 4 - dla pojazdów o więcej niż trzech osiach, z podwójnymi kołami na jednej z nich oraz pojazdów o trzech osiach z przyczepą - 980 zł;

Autostrada A4. Ceny pakietów impulsów A4Go

KategoriaRodzaj pojazduLiczba impulsów w pakiecieStawka do 31 marca 2024 r.Stawka od 1 kwietnia 2024 r.
1pojazd o dwóch osiach, bez podwójnych kół i bez przyczepy20300 zł320 zł
2pojazd o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej znajdują się podwójne koła20540 zł580 zł
3pojazd o trzech osiach, mających podwójne koła na co najmniej jednej osi20540 zł580 zł
4pojazd o więcej niż trzech osiach, z podwójnymi kołami na jednej z nich oraz pojazdów o trzech osiach z przyczepą20920 zł980 zł

Przejazd autostradą A4 znowu drożeje. Oto powód

Kwietniowa podwyżka jest kolejną w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Poprzednia weszła w życie w kwietniu zeszłego roku. Spółka motywowała ją wówczas inflacją. W połowie stycznia tego roku na odcinku koncesyjnym zniesiona została natomiast zniżka za przejazd dla kierowców korzystających z płatności automatycznych. To zaś oznaczało, że korzystający z takiej możliwości płacili od tamtej pory 15 zł zamiast dotychczasowych 13 zł, co oznaczało sporą podwyżkę.

Kolejną podwyżkę spółka tłumaczy kumulacją wydatków związanych ze zbliżającym się końcem umowy koncesyjnej. Rzecznik wskazał, że zgodnie z obowiązującą umową koncesyjną spółka "ma obowiązek przekazać autostradę stronie publicznej w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym", a to wiąże się z "koniecznością intensyfikacji" prowadzonych prac związanych z utrzymaniem czy remontem w ostatnich latach obowiązywania wspomnianej umowy.

Firma argumentuje również, że od początku obowiązywania koncesji stosowała "stawki znacznie niższe od maksymalnego, dopuszczalnego pułapu". Po wprowadzeniu nowych stawek, wysokość opłaty dla samochodów osobowych wyniesie 58 proc. stawki maksymalnej, a dla pojazdów pozostałych kategorii 70 proc.

Trwają prace remontowe. Potrwają kilka miesięcy

W połowie lutego drogowcy rozpoczęli długo wyczekiwany remont odcinka między węzłami Murckowska (Katowice) i Brzęczkowice (Mysłowice). Do grudnia 2024 roku drogowcy będą wymieniać nawierzchnię - najpierw w kierunku Krakowa, a następnie w kierunku Katowic. W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się 4-kilometrowym odcinkiem w kierunku Krakowa. Następnie od 27 marca remontowany odcinek wydłuży się do 7 kilometrów (od km 341 do km 348) -  jeden pas ruchu w kierunku Krakowa będzie remontowany, a drugi pas będzie przejezdny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada | autostrada A4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy