Autobus Volkswagena dla muzeum w Oświęcimiu

Nowy autobus otrzymało Państwowe Muzeum Auschwitz od koncernu motoryzacyjnego Volkswagen i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Pojazd będzie bezpłatnie przewoził odwiedzających między oddalonymi od siebie o 2 km obozami Auschwitz I w Oświęcimiu, w którym przetrzymywano Polaków, i Auschwitz II-Birkenau w Treblince, który założono dwa lata później i do którego trafiali Żydzi.

Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner powiedział w Berlinie podczas środowej uroczystości przekazania autobusu, że Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych miejsc zbiorowej pamięci ludzkości. "Dla ocalałych jest istotne, żeby nie utonęło w ciszy, lecz było odwiedzane przez ludzi z całego świata" - zaznaczył.

Wicedyrektor placówki Andrzej Kacorzyk podkreślił zaangażowanie Volkswagena i Komitetu w dziedzinie inicjatyw edukacyjnych. "Od wielu lat na terenie Muzeum uczniowie szkół koncernu odbywają praktyki zawodowe połączone z programem poznania historii ofiar obozu Auschwitz" - przypomniał. Członek rady zakładowej koncernu Gunnar Kilian powiedział, że uczniowie poznają Miejsce Pamięci, spotykają byłych więźniów, ale również biorą udział w pracach przy utrzymaniu terenu byłego obozu. "Zawsze wracają () pod ogromnym wrażeniem. Z tego właśnie powodu, jako podziękowanie za możliwość pracy i pobytu w byłym obozie Auschwitz, chcielibyśmy przekazać autobus" - dodał.

Nie jest to pierwszy dar koncernu dla Muzeum Auschwitz. W ostatnich latach przekazał m.in. dwa minibusy.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 roku przez byłych więźniów Auschwitz. Do jego zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Rokrocznie odwiedza je blisko 1,5 mln osób.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas