Atakują samochody. Głównie w zachodniej Polsce

Futerkowe zwierzęta, które od lat niszczą auta i domy za Odrą, rozpoczęły inwazję na Polskę - alarmuje "Puls Biznesu".

Skutki działania kun
Skutki działania kunINTERIA.PL

Kuny to niewielkie futerkowe zwierzęta powszechnie występujące również w miastach. Mają ten niedobry zwyczaj, że uwielbiają gryźć i jest w zasadzie obojętne co. Chętnie wchodzą do komory silnikowej. Pół biedy, jeśli zadowolą się wygryzieniem dziury w macie wygłuszającej silnik (na zdjęciu). Gorzej, gdy zajmą się przewodami wysokiego napięcia. Z przegryzionymi jechać się niestety nie da, a wymiana kompletu to nawet kilkaset złotych.

Na szczęście istnieją pewne sposoby na odstraszenie kun. Istnieją specjalne specyfiki, elektroniczne odstraszacze, ale dobrze sprawdzi się nawet... popularna kostka do WC. Więcej na temat zabezpieczenia samochodu przed kunami przeczytasz klikając w ramkę.

Kuny już od lat 80. XX w. są powodem zniszczeń w samochodach i domach w Niemczech. W 2012 r. uszkodziły ponad 250 tys. samochodów za Odrą. W ubiegłym roku większość polskich ubezpieczycieli także odnotowała wzrost szkód przez nie spowodowanych. Problem nasila się w szczególności na terenach położonych wzdłuż zachodniej granicy.

"Na terenie całej Polski jeszcze nie możemy mówić o zjawisku masowym, mamy jednak potwierdzoną coraz większą liczbę przypadków zniszczeń spowodowanych przez kuny domowe w pojazdach w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju" - mówi Łukasz Kuryłowicz, kierownik ds. produktów ubezpieczeniowych w Proamie.

"Wraz z migracją zwierząt z zachodnich do wschodnich regionów kraju rośnie również liczba szkód, jednak proces migracji jest długotrwały i potrwa jeszcze przynajmniej kilka lat" - podkreśla Łukasz Kuryłowicz.

Z tego powodu część ubezpieczycieli nie dostrzega jeszcze ataków kun w swoim portfelu szkód. Tak twierdzi np. PZU czy też Uniqa. Ale już np. w Warcie, drugim co do wielkości ubezpieczycielu na rynku majątkowym, szkody powodowane przez kuny są powodem troski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas