A ty jak parkujesz?

Kto wyznacza miejsca postojowe, jakie powinny mieć wymiary? Wyjaśniamy zagadnienia dotyczące parkingów.

article cover
poboczem.pl

Kierowcy mają coraz większe problemy z parkowaniem. Powód? Brakuje miejsc do postoju, a pojazdów z każdym rokiem przybywa.

Obowiązek parkingowy

Zgodnie z prawem budowlanym "zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo". Ile ma być miejsc parkingowych?

W przypadku osiedli mieszkaniowych inwestor (deweloper, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) musi stworzyć średnio jedno miejsce postojowe na jedno mieszkanie.

W przypadku biur i urzędów jest to od kilku do nawet kilkudziesięciu miejsc parkingowych na każde 1000 m2 powierzchni biurowej. Bez spełnienia tych norm, nadzór budowlany nie zezwoli na użytkowanie budynku. Problem jednak pojawia się później. Miejsca parkingowe ogólnodostępne mogą zostać wygrodzone i sprzedane.

Problemy z własnością

Na parkingach ogólnodostępnych panuje zasada "kto pierwszy, ten parkuje". Z tego powodu na osiedlach wiele osób kupuje miejsca do parkowania. Co, jeśli ktoś zajmie wykupione przez nas miejsce?

Ponieważ to teren prywatny, nie ma co liczyć na pomoc policji lub straży miejskiej. Te nie mogą interweniować (wypisać mandatu lub założyć blokady). Ochrona osiedla także nie może założyć blokady. Jedyne co da się zrobić, to skierować sprawę do sądu z wnioskiem o od szkodowanie za bezprawnie zajęte miejsce.

Przepisy przewidują jeszcze jedno rozwiązanie - odholowanie pojazdu na koszt właściciela. To w zasadzie tylko teoria, bo może być ono zastosowane jedynie w ostateczności, kiedy pojazd zagraża bezpieczeństwu.

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia swojego miejsca parkingowego (o ile jest naszą własnością) jest zamontowanie blokady parkingowej zamykanej na kłódkę lub zamek. Nie można jednak zamknąć blokady za samochodem, który nielegalnie zajął nasze miejsce, bo jego właściciel może pozwać nas do sądu za uniemożliwienie korzystania z pojazdu.

Właściwe wymiary

Miejsca postojowe muszą mieć odpowiednie wymiary. Dla samochodów osobowych szerokość miejsca to co najmniej 2,3 m (koperta dla niepełnosprawnych 3,6 m), a długość 5 m.

Jeśli parking znajduje się przy jezdni, długość miejsca to minimum 6 m, a szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego chodnika.

Jeśli z jakiegoś powodu miejsce postojowe jest zbyt małe, można to zgłosić do nadzoru budowlanego, który zmusi właściciela terenu do właściwego wyznaczenia miejsc.

Zaśnieżone miejsce

Zimą kierowcy mają jeszcze jeden problem. Nawet jeśli miejsca parkingowe zostały wyznaczone, może na nich zalegać śnieg. Obowiązkiem właściciela terenu jest ich odśnieżenie.

Jeśli jednak tego nie zrobi, nie ponosi żadnych sankcji. Śnieg na miejscach parkingowych utrudniający parkowanie nie zwalnia kierowców od uiszczenia opłaty za postój (dotyczy miejsc wyznaczonych w miejskich strefach parkowania).

Warto też wiedzieć, że uszkodzenie auta w zaspie zalegającej na miejscu parkingowym nie uprawnia do odszkodowania od zarządcy czy właściciela terenu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas