16 komputerów i 26 laptopów...

Być we właściwym miejscu o właściwym czasie i mieć ze sobą wszystko, co potrzebne. Mimo najlepszego planowania, dla ekspertów od logistyki w zespołach F1 każdy wyjazd na wyścig jest przygodą.

article cover
INTERIA.PL

Gdyby nie ci odważni mężczyźni i ich latające maszyny, wyścigi poza Europą - jak np. Grand Prix USA - nie byłyby możliwe.

By kierowcy Williamsa BMW mogli powalczyć w wyścigu, menadżer zespołu Dickie Stanford i jego personel muszą wygrać swój prywatny wyścig z czasem. Zamiast mety muszą osiągnąć miejsce przeznaczenia. Około 80 skrzyń ze sprzętem jest pakowanych przed każdym wyścigiem w bazie zespołu w Grove (Wielka Brytania). Najmniejsza ma rozmiary skrzynki z piwem, największe to pękate kontenery.

INTERIA.PL

Jeśli chodzi o pakowanie, najważniejsza jest dokładność. Dickie Stanford może na szczęście polegać na swoich pracownikach. "Każdy dział jest odpowiedzialny za swoją działkę - spakowanie wszystkiego, co może się okazać przydatne na torze" - mówi Stanford. "Do mnie należy sprawdzenie, czy wszystkie skrzynie zostaną wysłane".

W podróży: Formuła 1 odwiedza 18 torów na czterech kontynentach. Zespoły pokonują około 100 000 kilometrów w tym sezonie - a ich bagaże nie należą do najlżejszych. Zespół Williams przewozi na wyścig poza Europą około 24 tony ekwipunku, kolejne 6 ton zabiera ze sobą dostawca silników, BMW. Na wyścigi europejskie te liczby są większe o kilka ton. Zabiera się więcej urządzeń - ciężarówki transportowe w czasie wyścigu funkcjonują jako wyspecjalizowane warsztaty, dzięki czemu z samochodami można zrobić praktycznie wszystko podczas weekendu Grand Prix.

Złota zasada wędrownego cyrku Formuły 1: zabrać tak mało, jak tylko jest to możliwe, ale jednocześnie wszystko, czego można potrzebować. Osiemdziesięciostronicowa lista rzeczy do zabrania skrupulatnie wymienia wszystko, co musi znaleźć się w kontenerach. Na liście zawsze figurują dwa samochody wyścigowe i jeden rezerwowy - załadowane na specjalne platformy i piętrowo umieszczone w ładowni Boeinga 747. Dalej mamy zapasowe nadwozia i części zamienne - średnio sześć sztuk każdego elementu - do tego narzędzia, koła i wyposażenie garażu. BMW zabiera pięć-sześć silników, narzędzia i swoje części zamienne.

Do wyposażenia podstawowego zalicza się także 16 komputerów i 26 laptopów. Szybka komunikacja to podstawa - dlatego na każdy wyścig zabiera się 100 przenośnych radiostacji. Nie zapomina się także o rzeczach ułatwiających życie na paddocku - od ekspresu do kawy do odkurzacza i 1 500 papierowych serwetek z logo zespołu. "Razem - oblicza Dickie Stanford - zabieramy około 10 000 sztuk wyposażenia". Do tego dochodzi jeszcze 3 000 butelek wody mineralnej dla zespołu...

W porównaniu do wypraw za ocean, wyścigi w Europie to logistyczna rutyna. Williams korzysta z dwóch transporterów - ciężarówek z naczepami, dwóch mniejszych ciężarówek funkcjonujących na torze jako warsztaty i biura, oraz domu na kołach. BMW wysyła na wyścig jeden transporter, cieżarówkę dla inżynierów i dodatkowy ruchomy dom. Wyścigi za oceanem oznaczają improwizację na paddocku - wszystkie ciężarówki zostają w domu. Formuła 1 podróżuje z gigantycznym bagażem ? cały ekwipunek zgromadzony na paddocku wypełniłby ładownie ośmiu towarowych Jumbo Jetów. Niezależnie od miejsca, w którym rozgrywany jest wyścig, cały bagaż musi znaleźć się na miejscu najpóźniej w środę przed wyścigiem.

Ciężarówki z wyposażeniem boksów wyjeżdżają około 10 dni przed rozpoczęciem pierwszej sesji treningowej. Ta forpoczta organizuje cały warsztat pracy - ustawia szafki i rozmieszcza narzędzia w garażu, maluje podłogę, instaluje monitory i sieć komputerową - 500 metrów kabli do przesyłu danych i 300 metrów kabli pod napięciem. Potem przyjeżdżają ciężarówki z samochodami. Podobnie z samolotami w przypadku wyścigów poza Europą - pierwsza partia transportu wylatuje dziewięć dni przed wyścigiem. Zespół Williams BMW wylatuje z Londynu - tak jak większość teamów. Boeingi 747 z wyposażeniem Ferrari, Saubera i Minardi wylatują z Mediolanu.

Pakowanie przed wyścigiem zajmuje półtora dnia, ale przy powrocie z wyścigu poza Europą zespół ma zaledwie 4-5 godzin na zwinięcie się z toru. Linie lotnicze "Formuła 1" mają bardzo napięty terminarz. Każde posunięcie jest dopracowane do perfekcji. Podstawą jest praca zespołowa - każdy członek teamu musi polegać na swoich współpracownikach. By mieć pewność, że nic nie zostanie przeoczone przed wyjazdem na kolejny wyścig, każda część ma swoje ściśle określone miejsce. A czas to pieniądz - kara za spóźnienie, tak bardzo nielubiane przez Berniego Ecclestone'a, może być bardzo kosztowna.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas