Ruszają duże ćwiczenia wojskowe. Kierowco, nie pomagaj rosyjskim szpiegom

Uwaga kierowcy - nie zdziwcie się, jeśli waszym majówkowym podróżom towarzyszyć będą na drogach kolumny pojazdów wojskowych. Wraz z początkiem długiego weekendu wojsko rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia.

Jedziesz na majówkę? Uważaj na wojskowe transporty

W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, w kraju odbywać się będzie ruch kolumn pojazdów wojskowych. Będzie je można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Dotyczy to w szczególności województw:

  • zachodniopomorskiego, 
  • lubuskiego,
  • wielkopolskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • łódzkiego, mazowieckiego,
  • lubelskiego,
  • warmińsko-mazurskiego.

Uspokajamy - pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Niektóre z przejazdów muszą być jednak zrealizowane w ciągu dnia, a nawet - co wynika ze scenariuszy ćwiczeń - w godzinach szczytów natężenia ruchu. Wszystkie będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zapewnia, że przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do "przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami".

Reklama

Wojskowi z apelem do kierowców. Uważaj, co fotografujesz!

Wojskowi zwracają się do kierowców z apelem o nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk. Chodzi o  ich lokalizację, daty i godziny przejazdów kolumn wojskowych czy - tu prośba do fanatyków lotnictwa - danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje czy urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności, co jest szczególnie ważne w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majówka | wojsko | kolumna wojskowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy