Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na szybach. Zbliża się termin odklejania

Naklejki rejestracyjne znikną z szyb samochodów w Polsce. Zbliża się termin wejścia w życie nowych przepisów, które regulują tę kwestię.

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce posiadają naklejki rejestracyjne. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów, a konkretniej z ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której czytamy:

Naklejki rejestracyjne 2022 - zmiana przepisów

4 września 2022 r. przytoczony wyżej przepis zostanie zmieniony. Jego treść zakończy się na słowach "tablice rejestracyjne", co dla kierowców będzie oznaczać, że zniknie obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych na szybach. Naklejki rejestracyjne przestaną być wydawane w urzędach razem z tablicami rejestracyjnymi. Naklejki będzie też można pozbyć się z szyby swojego auta. Ale jak to zrobić, by na szybie nie pozostał ślad?

Reklama

Dlaczego tak trudno odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby

Dlaczego tak trudno jest odkleić naklejkę. Odpowiedź jest bardzo prosta - wynika to z konstrukcji tego identyfikatora. Nalepka legalizacyjna składa się z dwóch folii. Dolna warstwa zawiera wypełnienie hologramu, a druga - jego pierwszą warstwę, którą możemy zobaczyć gołym okiem. Na tej powierzchni oznaczone są numery rejestracyjne i symbole kraju rejestracji. 

Tak złożona budowa zabezpiecza samochód przed podrobieniem numerów legalizacyjnych. Zazwyczaj, gdy usuwamy naklejkę bez przygotowania, możemy zauważyć, że rozdziela się ona na dwie warstwy. Co zrobić, by tak się nie działo?

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby

Aby usunąć naklejkę rejestracyjną, która znajduje się na przedniej szybie naszego auta, trzeba dobrze się przygotować. Znajdźmy w domu kilka potrzebnych akcesoriów: 

  • żyletkę lub skalpel — te przedmioty pomogą delikatnie podważyć naklejkę, 
  • suszarkę do włosów — źródło ciepła jest bardzo ważne, aby ją odkleić,
  • rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną, zmywacz do paznokci,
  • kilka suchych szmatek. 

Od czego trzeba zacząć? Na początku podgrzewamy szybę czołową - w lecie możemy wystawić auto na pełne słońce, w zimie warto wykorzystać do tego gorący nawiew suszarki do włosów. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z suszarki, to przez kilka minut kierujcie ciepły nadmuch na szybę od środka auta. Uwaga! Ogrzewajmy szybę równomiernie na całej powierzchni, by w chłodne, mroźne dni nie doszło do niespodziewanego pęknięcia szkła

W kolejnym kroku podważamy naklejkę rejestracyjną. Na dobrze podgrzanej szybie czołowej, nalepka zacznie się topić. Wówczas możemy podważyć jeden róg bądź cały bok, używając do tego żyletki lub skalpela. Zachowajmy przy tym maksymalną ostrożność i precyzję. Nie warto się spieszyć. Jeśli w dalszym ciągu nalepka będzie odchodziła z dużym trudem, warto jeszcze bardziej podgrzać szybę. 

Jeśli wyczujemy delikatny luz pod naklejką, możemy wówczas delikatnie podważyć ją palcami i pociągnąć w górę do siebie. 

Jak usunąć klej z szyby

Jeśli udało nam się ściągnąć naklejkę w całości lub częściowo, to w każdym z tych przypadków będziemy musieli również pozbyć się pozostałości kleju. Aby szybko ściągnąć resztki kleju, przygotujmy rozpuszczalnik lub zmywacz z acetonem oraz suchą szmatkę. Wystarczy nasączyć szmatkę wybraną substancją, powoli i mocno pocierać sklejone fragmenty, aż do całkowitego rozpuszczenia się kleju. Na koniec warto umyć szybę specjalnym środkiem pielęgnacyjnym. 

Warto wiedzieć, że 4 września zniknie obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych. Żaden kierowca nie będzie miał jednak obowiązku usuwania ich ze swojego samochodu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kierowcy | przepisy drogowe | naklejki rejestracyjne | samochody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama