Kiedy rowerzyście wolno jechać po chodniku? To skomplikowane
Polskie przepisy dotyczące tego, kiedy rowerzysta może jechać po chodniku są dość skomplikowane. Ich nie znajomość naraża rowerzystów na mandat, dlatego warto wiedzieć kiedy i na jakich zasadach wolno rowerem poruszać się po chodniku.
Co do zasady rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z jezdni lub drogi dla rowerów. Na chodnik wolno mu wjechać tylko w wyjątkowych przypadkach.
Pierwszy z przypadków, gry rowerzysta może jechać chodnikiem to opieka nad dzieckiem. Przepisy stanowią, że dziecko w wieku do 10 lat, które jedzie rowerem jest traktowane jak pieszy. A to oznacza, że wolno mu poruszać się po chodniku. Jeśli opiekun dziecka również jest rowerzystą, to również może jechać chodnikiem. Ale uwaga - ponieważ dziecko na rowerze traktowane jest jak pieszy, to np. wolno mu przejeżdżać po przejściu dla pieszych, ale... nie wolno jechać drogą rowerową.
Drugi przypadek, gdy dorosły rowerzysta może korzystać z chodnika, to warunki atmosferyczne, które nie pozwalają na bezpieczną jazdę jezdnią, a nie ma drogi rowerowej. Przez niebezpieczne warunki rozumie się tutaj opady śniegu, mocny wiatr, ulewne opady deszczu czy mgłę.
Rowerzysta może jechać chodnikiem jeszcze w jednym przypadku i trzeba przyznać, że przepis ten brzmi skomplikowania, ale warto go znać i rozumieć jego sens. Otóż po chodniku rowerem wolno jechać wówczas, gdy na przylegającej do chodnika drodze obowiązuje ograniczenie prędkości wyższe niż 50 km/h (czyli, co do zasady - chodzi o drogi wyższej klasy, pozbawione skrzyżowań itp). Oczywiście przy drodze nie może być również drogi rowerowej (jeśli istnieje - rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać) oraz - co równie istotne - szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry.
Dopiero spełnienie tych trzech warunków łącznie (dopuszczalna prędkość, brak drogi rowerowej, szerokość chodnika) uprawnia rowerzystę do wjechania na chodnik.
Warto przy tym pamiętać również o obowiązkach nałożonych na rowerzystę poruszającego się chodnikiem. Przede wszystkim musi on poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego, a także zachować szczególną ostrożność i - pamiętając, że na chodniku jest tylko gościem - ustępować pieszym pierwszeństwa.
Rowerzyści, którzy nie stosują się do zasad ruchu po chodnikach narażają się na mandaty. Za poruszanie się chodnikiem, gdy tego nie wolno robić, policjant może wystawić mandat w wysokości 200 zł. Natomiast niebezpieczna jazda chodnikiem (zbyt szybka, nieustępowanie pierwszeństwa) naraża rowerzystę na mandat w wysokości 300 zł.