W sobotę startuje Złombol. Co wspólnego ma rajd klasyków z domami dziecka?

Już w sobotę spod Stadionu Śląskiego w Chorzowie wystartuje rajd Złombol. W 16. edycji wydarzenia, ekipy w samochodach z czasów PRL, wyruszą do Albanii. Celem charytatywnego rajdu jest pomoc w spełnieniu marzeń dzieci z domów dziecka.

Jak deklarują organizatorzy, Albania już wielokrotnie była miejscem goszczącym uczestników rajdu, ale nigdy nie był to cel główny. Zawsze była tylko punktem na trasie. Aż do teraz.

Złombol - charytatywny rajd do Albanii

Jak zapowiadają organizatorzy, możliwości wyboru celu są bardzo duże. Wszystkie łączy przejazd przez Czechy, ale później właściwie nie ma ograniczenia.

To jednak nie tylko piękne widoki, ale również bardzo poważne wyzwanie. Uczestnicy muszą pokryć koszty podróży, wyżywienia, noclegów, czy napraw. 

Trzeba pamiętać, że będą poruszać się pojazdami pokroju Poloneza, Skody Favorit czy Nysy. Każda z ekip musi więc liczyć się z tym, że trasa będzie obfitować w awarie. Podróżnicy będą musieli radzić sobie również z upałami w wozach, które z reguły pozbawione są takiego luksusu, jak klimatyzacja. Organizatorzy deklarują jednak, że podróż kilkudziesięcioletnimi samochodami dostarczy wielu wspomnień.

Reklama

Złombol to rajd charytatywny

Najważniejszym celem rajdu Złombol nie są jednak podróże i przygody, a chęć pomocy dzieciom z domów dziecka. Każda drużyna, która chce wziąć udział w imprezie, musi sprzedać powierzchnię reklamową na swoim aucie i uzbierać w ten sposób minimum 2022 złote. Jak deklarują organizatorzy, cała uzbierana kwota jest później przekazywana na realizację marzeń dzieci z domów dziecka. Osoby odpowiedzialne za organizację akcji Złombol nie pobierają za to żadnych pieniędzy. Na prace przy realizacji projektu poświęcają swój wolny czas. 

O tym, czy inicjatywa spotyka się z zainteresowaniem, niech świadczy fakt, że w tegorocznej edycji wyruszy 950 pojazdów, a zbiórka pieniędzy pobiła dotychczasowy rekord i już wyniosła ponad 2 mln złotych. 

Pierwsza edycja rajdu nie była imponująca

To już 16. edycja rajdu Złombol. W tym czasie ekipom udało się pojawić na 3 kontynentach i przejechać w sumie 26 państw. Tak wyglądała jego 12. edycja w 2018 roku.

Trudno uwierzyć, że w pierwszej edycji rajdu, która miała miejsce w 2007 roku, wzięły udział... 2 auta. W trasę, która początkowo miała prowadzić po Polsce, ale ostatecznie finał miał miejsce w Monako, wyruszył Fiat 125p i Trabant kombi. Udało się zebrać 14 tys. złotych. Początkowo Monako miało być corocznym celem podróży, ale po ponownym przejechaniu tej samej trasy podjęto decyzję o zmianie celu. I tak w 2009 roku (21 aut w trasie) metą było Koło Podbiegunowe. Tak wyglądała edycja Złombol w 2017 roku, kiedy celem był Kraj Basków.

Akcje Złombol z roku na rok przyciągały coraz więcej chętnych. Do udziału w jubileuszowej edycji afrykańskiej w 2016 roku zgłoszono 510 samochodów. Na zakupy dla dzieci z domów dziecka pozyskano wówczas milion złotych. 

Kiedy startuje Złombol 2022?

Start tegorocznej edycji rajdu odbędzie się w sobotę 3 września, od godziny 9:00 do 12:00. Punktem, z którego ekipy w autach z czasów demokracji ludowej rozpoczną swoją podróż, będzie Stadion Śląski w Chorzowie. Jednakże jeszcze w piątek organizowana jest w godzinach 17:00-21:00 "late night check in" w celu usprawnienia procesu rejestracji załóg następnego dnia.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złombol | rajd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama