Reklama

Mercedesami z Paryża do Pekinu

10 czerwca 1907 roku, a więc 99 lat temu wystartował pierwszy rajd, którego trasa wiodła z Pekinu do Paryża. Uczestnicy tamtej imprezy na pokonanie trasy potrzebowali 62 dni.

Jesienią tego roku podobnego wyzwania podejmie się Mercedes, który w ten sposób zamierza dowieść niezawodności nowej E-klasy, która właśnie trafia do salonów.

Impreza rozpocznie się 21 października, gdy w Paryżu na starcie staną 33 seryjne Mercedesy klasy E, napędzane silnikami Diesla, niektóre z nich z napędem na cztery koła 4-Matic. 30 samochodów to E320 CDI, zaś trzy - E320 BLUETEC. BLUETEC to nowa technologia Mercedesa, dzięki której silniki wysokoprężne mają emitować o 20 do 40 procent mniej zanieczyszczeń od porównywalnych jednostek benzynowych. Samochody te jesienią trafią na rynek amerykański, natomiast w Europie mają się pojawić najpóźniej do 2008 roku.

Reklama

Liczącą 13 600 kilometrów trasę podzielono na pięć etapów. Uczestnicy przejadą przez osiem państw, by po 28 dniach, 17 listopada zameldować się w Pekinie. Wszystkie 33 pojazdy w sumie pokonają prawie 450 tysięcy kilometrów, czyli ponad 11-krotnie okrążą Ziemię po równiku.

Za kierownicami Mercedesów usiądzie w sumie 330 kierowców. Będą to zarówno posiadacze Mercedesów, jak i dziennikarze, a nawet taksówkarze. Każdy może zgłosić chęć udziału w rajdzie na specjalnej stronie internetowej.

Pierwszy etap rajdu przebiegał będzie z Paryża przez Stuttgart, Berlin i Warszawę. Dalej kolumna przejedzie przez Mazury i skieruje się do państw bałtyckich. Kolejne etapy wiodą przez Ural i tereny Azji do stolicy Chin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: impreza | uczestnicy | Paryż

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy