Reklama

Wyjścia nie ma. Rafinerie będą musiały odejść do ropy naftowej

Firma doradcza Bain & Company przeprowadziła badania, z których jasno wynika, że największe firmy sektora paliwowego już inwestują w odnawialne źródła energii.

Zmiana podejścia do paliw kopalnych oraz promowanie samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi zmusza firmy, które dotychczas zajmowały się wydobyciem ropy i gazu do transformacji.

Spodziewany spadek przychodów z benzyny i gazu

Połowa największych firm z branży paliwowej przewiduje duże spadki zysków ze swojej podstawowej działalności. Taka sytuacja miałaby nadejść już na przestrzeni najbliższej dekady. Niektóre spółki rozważają nawet całkowite zastąpienie dotychczasowej działalności przez OZE.

Sektor energetyczno-wydobywczy, jak wynika z badań, już w tym momencie przeznacza średnio 23 proc. swoich wydatków kapitałowych na nowe obszary działalności. Jeszcze dwa lata temu deklarowały one inwestycje na poziomie 16 proc.

Reklama

Transformacja energetyczna jest faktem

Jak wynika z przytoczonych badań, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że rynek paliw kopalnych będzie się kurczył, więc szuka alternatyw. Ponadto koncerny energetyczne chcą obniżyć swój ślad węglowy, przez co wyprzedają wysokoemisyjne aktywa. Badania wskazują, że większość firm z tego sektora osiągnie neutralność emisyjną przed 2050 rokiem, a trzy z nich w roku 2030 będą w pierwszej dziesiątce największych producentów OZE.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1000 managerów ze 125 spółek z sektora energetyczno-wydobywczego. Spółki te zlokalizowane są w sumie 45 krajach świata, a ich łączna wartość rynkowa przekracza 6 bln USD.

***

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynek paliwowy | koncerny paliwowe | stacje benzynowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy