Reklama

Wszystkie światła w samochodzie – rodzaje i oznaczenia

Korzystanie z właściwych świateł w samochodzie to warunek bezpiecznego poruszania się po drogach. Umożliwiają one kierowcy prawidłowe wykonywanie manewrów podczas jazdy. Ich włączenie staje się obowiązkiem każdego, kto wsiada za kierownicę zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto zatem znać rodzaje i oznaczenia świateł w samochodzie. Niestety jest ich sporo: światła drogowe, mijania, dzienne, kierunkowskazy… Jak się w tym nie pogubić?

Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie?

Kierowca powinien wiedzieć, jak stosować określony typ świateł zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć mandatu. A jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie?

Każdy samochód powinien być wyposażony w:

  • światła mijania (tzw. krótkie),
  • światła dzienne,
  • światła drogowe (tzw. długie),
  • kierunkowskazy,
  • światła awaryjne,
  • światła pozycyjne,
  • światła postojowe,
  • światła hamowania (stopu),
  • światła przeciwmgielne (przednie i tylne),
  • światła odblaskowe.

Jakie są oznaczenia świateł w samochodzie?

Każdy typ świateł samochodowych dla łatwiejszej orientacji jest oznaczony charakterystycznym symbolem. Dzięki temu kierowca, niezależnie od tego, jaki ma do dyspozycji model oraz markę pojazdu, otrzymuje pewność, że wybrał właściwy typ oświetlenia. Jak zatem używać poszczególnych świateł samochodowych i jak dostosować, je do warunków panujących na drodze?

Reklama

Światła mijania (krótkie)

Oznaczenie: zielony symbol reflektora z trzema kreskami.

Powinny być włączone zarówno w dzień, jak i w nocy. Ich użycie jest obowiązkowe, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Jedyna uzasadniona sytuacja, kiedy powinno się je wyłączyć, to czasowy postój samochodu. 

Światła do jazdy dziennej

Oznaczenie: zielony symbol reflektora z trzema rzędami kropek.

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj oświetlenia samochodu jest przeznaczony do poruszania się od wschodu do zachodu słońca. Należy korzystać z nich w normalnych warunkach pogodowych, gdy nic nie ogranicza widoczności na drodze. 

Światła drogowe (długie)

Oznaczenie: niebieski reflektor z trzema poziomymi, długimi liniami.

Ten rodzaj świateł samochodowych należy włączać zawsze po zmroku. W przeciwieństwie do świateł mijania trzeba jednak pamiętać, że ich jasna i długa wiązka może oślepiać osoby poruszające się z naprzeciwka. Konieczne jest wtedy czasowe ich wyłączenie, aby nie stworzyć niebezpiecznej sytuacji. 

Światła pozycyjne i postojowe

Oznaczenie: dwa reflektory skierowane na zewnątrz.

Korzysta się z nich podczas postoju, aby pojazd, który nie jest włączony do ruchu, nadal był widoczny na drodze lub poboczu. 

Światła przeciwmgielne

Oznaczenie: reflektory z przekreślonymi promieniami.

Zaleca się włączyć je przy ograniczonej przejrzystości powietrza. Można skorzystać z nich nie tylko podczas mgły, lecz także w trakcie silnych opadów deszczu lub śniegu. Tylne powinny być włączone tylko przy bardzo niskiej widoczności, aby kierowcy nadjeżdżający z tyłu mogli się szybko zorientować, że zbliżają się do innego pojazdu. 

Światła awaryjne

Oznaczenie: czerwony trójkąt ostrzegawczy. 

Włącza się je w szczególnych sytuacjach, gdy trzeba zatrzymać się w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Niezależnie od sytuacji nie wolno korzystać z tego tupu świateł samochodowych w trakcie jazdy. 

Kierunkowskazy

Oznaczenie: dwie strzałki skierowane w odwrotnych kierunkach. 

Służą do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub informują o tym, że pojazd włącza się do ruchu. Ich użycie jest zatem obowiązkowe w trakcie, gdy kierowca rozpoczyna wyprzedzać inne auto oraz gdy ponownie wraca na swój pas. 

Jak włączyć światła w samochodzie?

Sporo nowoczesnych modeli aut ma ustawione automatyczne włączanie świateł mijania lub tych przeznaczonych do jazdy dziennej. Zawsze przed wyjechaniem na ulicę należy jednak sprawdzić, czy automatyczne sterowanie zadziałało.

W przypadku, gdy nie ma takiego rozwiązania, kierowca powinien włączyć światła samodzielnie. W zależności od marki oraz modelu pojazdu taki włącznik może być zlokalizowany na kokpicie po prawej lub lewej stronie kierownicy. Czasami światła samochodowe uruchamiane są w specyficzny dla danej marki sposób. Najlepiej sprawdzić wtedy instrukcję obsługi danego pojazdu. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła | samochód

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy