Widziałeś kiedyś tyle śniegu?

​Wideo, które widzicie poniżej, nie zostało nakręcone w Rosji, nie jest to również fragment filmu katastroficznego, mówiącego o globalnym zlodowaceniu.

Na filmie uwieczniono fragment japońskiej drogi Tateyama Kurobe Alpine Route. Jest to widokowa trasa, którą otwarto w 1971 roku. Zlokalizowano ją w Alpach Japońskich, w pobliżu miasta Nagano, które było organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich w 1998 roku.

Tateyama Kurobe Alpine Route to trasa położona pod (również w sensie dosłownym) wysoką na przeszło 3 tys. m górą Mt. Tateyama. Do stóp góry dojeżdża się pociągiem, następnie turyści przesiadają się do naziemnej kolejki górskiej, która wywozi ich z poziomu 475 na 977 m npm. Kolejny etap podróży jest szczególnie emocjonujący, bowiem odbywa się autokarem, który pokonuje różnicę poziomów wynoszącą ok 1,5 km! Przystanek końcowy znajduje sie na wysokości 2450 m. Dalej turyści przejeżdżą pod szczytem, na drugą stronę grani tunelem, w którym poruszają się trolejbusy. Wylot tunelu znajduje się na wysokości 2316 m npm.

Dalej zaczyna się podróż w dół. Najpierw kolejką linową na poziom 1828 m, a dalej kolejką linową naziemną na poziom 1455 m. W dolinie na tej wysokości znajduje się zapora, której koronę turyści pokonują pieszo, by dostać się do kolejnego tunelu. Ten przebiega pod szczytem Mt. Akasawadake i kursują nim trolejbusy, przewożąc pasażerów "na drugą stronę" góry. U wylotu tunelu turyści przesiadają się w tradycyjne autokary, którymi jadą w dół.

Warto dodać, że trasa zimą nie jest dostępna. Zamyka się ją 1 grudnia i otwiera na początku kwietnia. Powodem są oczywiście warunki atmosferyczne, w tym niezwykle obfite opady śniegu. Na filmie widać najwyższy fragment drogi, która pokonywana jest autokarami, a takie ilości śniegu zalegają zaraz po wiosennym otwarciu drogi, czyli od połowy kwietnia do końca maja.

Śniegu gwałtownie zaczyna ubywać w czerwcu, ale resztki pozostają aż do sierpnia.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śnieg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy