Reklama

Talibowie stworzyli swoje pierwsze superauto. Ma silnik z Toyoty… Corolli.

Zespół inżynierów i projektantów z Afganistanu zaprezentował prototyp nowego supersamochodu. Mada 9 została wyprodukowana przez firmę Entop z Kabulu i chociaż na obecny moment dysponuje niezbyt pokaźną jednostką napędową, to w przyszłości ma się to zmienić.

 

Oficjalny rzecznik talibów udostępnił w mediach społecznościowych wideo, ukazujące samochód kręcący bączki po śniegu. Jak się wkrótce okazało - zwracający uwagę swoim wyglądem pojazd powstał w Kabulu, a za jego stworzenie odpowiadają afgańscy inżynierowie z firmy Entop.

Według raportu opublikowanego na łamach lokalnego serwisu informacyjnego, pojazd nazywa się Mada 9 i ma stanowić przykład na możliwości konstrukcyjne talibów. Jego projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Informatyki i Centrum Innowacji w Afganistanie i zajął konstruktorom pięć lat.

Reklama

Pierwszy afgański supersamochód

Samochód, a właściwie jak określają go talibowie - "supersamochód" bazuje na podzespołach Toyoty. Jego serce stanowi jednostka pochodząca z modelu Corolla z 2000 roku. Jak można się domyślać, wykorzystanie przestarzałej technologii nie przekłada się na oszałamiające osiągi, co jednak - jak podkreśla dyrektor firmy Entop - nie jest na ten moment najważniejsze.

Zdaniem inżyniera, pojazd już teraz dysponuje "wystarczającą mocą do szybkiej jazdy". Ponadto docelowo superauto będzie napędzane silnikiem elektrycznym.

Prawdziwa duma talibów

Wschodnie media podają, że Mada 9 wkrótce objedzie cały Afganistan, ukazując swoje możliwości zainteresowanym obywatelom. Rzecznik talibów podkreślił jak ważne jest to wydarzenie, a samo stworzenie pierwszego w historii superauta może być dumą dla wszystkich Afgańczyków.

Czy pojazd kiedykolwiek trafi do oficjalnej produkcji i sprzedaży? Na ten moment nie wiadomo. Biorąc jednak pod uwagę sytuację gospodarczą Afganistanu, może okazać się to trudnym zadaniem do zrealizowania. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: talibowie | Afganistan | supersamochody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy