Stout Scarab - pierwszy minivan na świecie

Mówi się o nim, że to pierwszy produkcyjny minivan świata. Warto jednak dodać, że była to produkcja bardzo niskonakładowa.

Powstało zaledwie dziewięć egzemplarzy Stouta Scaraba - pojazdu, który wygląda trochę jak mocno wydłużony Fiat 600 Multipla. Samochód powstał w 1936 roku, a na pomysł jego zbudowania wpadł dziennikarz i inżynier motoryzacyjny oraz lotniczy - William Bushnell Stout.

Pojazd nie zdobył niestety popularności, co było spowodowane głównie zaporową ceną ustaloną na 5000 dolarów. Dzisiaj jest to równowartość 100 tys. dolarów. Pojazd napędzany jest silnikiem V8 pozyskanym od Forda, a moc trafia na tylne koła za pośrednictwem 3-biegowej skrzyni manualnej.

Reklama

Egzemplarz, który pojawi się na wrześniowym Concours of Elegance, ma do tego bardzo ciekawą historię. W nim podobno podczas II wojny światowej spotkali się generał Eisenhower i Charles de Gaulle. Po wojnie był z kolei wykorzystywany przez cyrk do przewożenia małp. Obecny właściciel odrestaurował samochód w 2001 roku i utrzymuje go od tego czasu w idealnej kondycji.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy