Rewolucyjny wynalazek z Polski!
Polska motoryzacja kojarzy nam się głównie z fabrykami zagranicznych koncernów, gdzie obywatele naszego kraju pełnią przeważnie rolę siły roboczej.
Po upadku bloku wschodniego nie ostała się żadna rodzima marka - do lamusa przeszły takie ikony, jak Polonez, Lublin czy Star.
Mało kto wie, że w naszym kraju działa kilka prężnych ośrodków rozwojowych z branży motoryzacyjnej. Jednym z nich jest chociażby PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Jednostka powołana została w 1972 roku uchwałą Rady Ministrów, jako centralny ośrodek zaplecza naukowo-badawczego motoryzacji. PIMOT posiada obecnie status jednostki badawczo-rozwojowej, nad którą nadzór sprawuje Ministerstwo Gospodarki.
Dorobek instytutu jest trudny do przecenienia. Na deskach kreślarskich inżynierów związanych z PIMOT-em zrodziły się dziesiątki najróżniejszych pojazdów i projektów. W instytucie opracowano chociażby pierwszą w Polsce naczepę do przewozu samochodów. Instytut brał również udział przy opracowywaniu wielu prototypów samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.
Obecnie jednostka skupia się przeważnie na zapewnieniu przedsiębiorcom wsparcia naukowo-badawczego w procesie doskonalenia wyrobów z branży motoryzacyjnej i wprowadzania ich na światowe rynki. Instytut bada pojazdy samochodowe oraz ich części w zakresie bezpieczeństwa i ich wpływu na środowisko. Wyniki badań często wpływają na zmiany dotyczące przepisów homologacyjnych.
Niedawno instytut przeprowadził test zderzeniowy motocykla i samochodu osobowego, którego zapis mogliście zobaczyć również w naszym serwisie.
Teraz o naukowcach z PIMOT-u znowu zrobi się zapewne głośno, bowiem udało im się opracować technologię, która ogranicza emisję pyłów, powstających wskutek ścierania się klocków hamulcowych. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, a jego wynikiem będzie konstrukcja i wprowadzenie do użytku systemu urządzeń "przechwytujących" pyły.
Szacuje się, że nowa technologia pozwoli na zmniejszenie emisji pyłów aż o siedemdziesiąt procent. Za swoje osiągnięcie naukowcy z PIMOT-u otrzymali tytuł "Laureata roku 2009" w konkursie "Innowacja 2009" pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego oraz Centrum Innowacji FIRE.
Rozwiązanie skierowane zostało do ochrony patentowej. Wprowadzenie go do użytku planowane jest na 2014 r.
Zobacz czym zajmuje się Pimot:
(INTERIA.PL/PIMOT)