Reklama

Pierwsze duże miasto z darmową komunikacją miejską?

Radni Dzielnicy I Stare Miasto zwrócili się do prezydenta Krakowa z wnioskiem, by na okres próbny wprowadzić bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w centrum miasta - pisze "Dziennik Polski".

Darmowe tramwaje i autobusy miałyby wpływ na uspokojenie ruchu w centrum - dowodzi pomysłodawca uchwały w tej sprawie, radny Dzielnicy I Aleksander Miszalski.

Jak ocenia, bezpłatne przejazdy zachęcałyby kierowców do zaparkowania w jednym miejscu i poruszania się po centrum komunikacją miejską, a nie autem, co powoduje korki i zwiększa zanieczyszczenie powietrza.

Władze miasta wskazują jednak, że trzeba by wyliczyć, ile należałoby dopłacić do transportu zbiorowego przy takim rozwiązaniu.

"Według mnie, realizacja tego pomysły jest niemożliwa" - mówi wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel. Jeśli komunikacja miejska w Krakowie kosztuje ok. 500 mln zł rocznie, a miasto dopłaca do niej ok. 150 mln zł, to każde dalsze ograniczanie wpływów powoduje, że będzie mniej pieniędzy na inne zadania, edukację, inwestycje czy pomoc socjalną - argumentuje.

Reklama

Jak przypomina "DP", pomysł nie jest nowy - wcześniej radni z "jedynki" proponowali bezpłatną komunikację w całym mieście.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne