Reklama

Nowojorskie taksówki z Turcji?

Żółta taksówka, podobnie jak np. czerwony "piętrus" w Londynie, to jeden z symboli Nowego Jorku.

Obecnie w tym amerykańskim mieście jeździ 13237 takich pojazdów. Chociaż w roli taksówki spotkać można aż 16 modeli samochodów, etatowymi wozami są fordy crown victora, które stanowią ponad 90% taboru nowojorskich korporacji taksówkowych.

Reklama

Taksówki szybko się jednak starzeją i wymagają wymiany na nowsze modele, a fordy, mimo że wygodne, zajmują na ulicach sporo miejsca i pochłaniają ogromne ilości paliwa. Dlatego właśnie władze miasta już w 2007 rozpisały konkurs na nową generację nowojorskich taksówek. Firma, która zwycięży otrzyma wyłączność na dostawę taksówek przez dziesięć lat.

Co ciekawe, niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości samochodowym symbolem miasta stanie się pojazd z zagranicy. Jednym z projektów który przeszedł do ścisłego finału jest pojazd o nazwie V1. Chociaż niektórym jego nazwa może kojarzyć się z naszymi zachodnimi sąsiadami, auto nie pochodzi z Niemiec. Samochód zaprojektowała firma Karsan Otomotiv której siedziba mieści się Turcji.

V1 to samochód typu MPV. Na liście wyposażenia znajduje się m.in. rampa pomocna przy podnoszeniu wózków inwalidzkich. Konkurencja jest jednak duża. Ford wystawił do zawodów model oparty na budowanym w Turcji transicie w wersji connect (auto nagrodzone zostało tytułem North American Truck of the Year 2010), Nissan opracował podobnego minivana w oparciu o dostawczego NV200.

Komisja zajmująca się wyborem nowej taksówki ogłosi swój werdykt w na początku przyszłego roku. Władze Nowego Jorku chcą, by nowe taksówki pojawiły się w mieście do 2014 roku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama