Musk tweetuje o CD Projekt. Kurs akcji oszalał

Ile jest wart tweet najbogatszego człowieka na świecie? O tym przekonała się polska giełda. Po wpisie Elona Muska o firmie CD Projekt wartość firmy urosła wczoraj na giełdzie w Warszawie o sześć miliardów złotych!

Elon Musk najpierw wrzucił tweeta ze zdjęciem wnętrza zmodernizowanej Tesli Model S, gdzie na ekranie systemu multimedialnego wyświetla się grafika z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" wyprodukowanej przez CD Projekt Red. Po chwili dodał żartobliwie, że w Cyberpunku 2077 "nawet łatki mają łatki" (odnosząc się do poważnego problemu z błędami na premierę produkcji), ale zaznaczył, że to i tak "wspaniała gra".

Wszystko to odnosi się do tego, że Tesle Model S oraz X po modernizacji, dadzą możliwość grania w pełnoprawne gry wideo, normalnie wymagające mocnego komputera lub konsoli. Fakt że Elon Musk zdecydował się promować nową funkcjonalność za pomocą gier polskiego studia, niewątpliwie stanowi swego rodzaju nobilitację. Oczywiście zarówno Wiedźmin jak i Cyberpunk to uznane marki, ale pierwsza pozycja ma już niemal 6 lat, a wokół najnowszego dzieła polskiego studia narosło sporo kontrowersji (jak również wobec zarządu firmy, który doprowadził do premiery nieukończonej, w opinii wielu osób, produkcji). Założyciel Tesli mógł przecież postawić na wiele innych, głośnych tytułów i to takich, stworzonych przez amerykańskie studia.

Reklama

Wzmianka Muska o polskiej firmie najwyraźniej odbiła się szerokim echem i w tym czasie na giełdzie w polskiej stolicy ceny akcji CD Projekt zaczęły szaleć. Na chwilę trzeba było nawet zawiesić notowania, tak mocno rósł kurs. W szczytowym momencie notowania producenta gier znad Wisły rosły o prawie 20 proc., co w przypadku tak dużej firmy oznacza wzrost wartości o ponad 6 mld złotych.

Oczywiście nie ma twardego dowodu na to, że to tweety były powodem wzrostów, ale zbieżność czasowa jest uderzająca. Akcje CD Projekt są prawdopodobnie ulubionym walorem nowej fali spekulantów, pomniejszych inwestorów, którzy niczym owce zjadające wilka organizują się w internecie i grają przeciwko dużym instytucjonalnym graczom.

Warto dodać, że sama Tesla również budzi duże zastrzeżenia giełdowych analityków. Według najnowszych analiz Elon Musk jest dziś najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek szacowany jest obecnie na 188,5 mld dolarów. Niebotyczny majątek to m.in. zasługa ośmiokrotnego (!) wzrostu giełdowych notowań Tesli, jakiego świadkami byliśmy na przestrzeni ubiegłego roku. 18 proc. akcji firmy pozostaje w rękach samego Elona Muska.

Giełdowi analitycy wskazują, że nie podstaw to takiej wyceny, a akcje Tesli są mocno przeszacowane. Zwrócono uwagę, że Tesla wyprodukowała w ubiegłym roku zaledwie 499 550 pojazdów, chociaż jej kapitalizacja (wartość) giełdowa oszacowana została na 750 mld dolarów. Dla porównania General Motors dostarczył klientom aż 2,5 mln, chociaż - biorąc pod uwagę notowania akcji - koncern wart jest "zaledwie" 62 mld dolarów!

INTERIA/RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama