Kilka pasów w jedną stronę tylko w USA? Oto najszersze drogi w Polsce

Zapewne wielu z nas jadąc autostradą chciało poczuć się jak bohater amerykańskiego kina drogi, i wyobrażało sobie, że droga, którą jedzie ma kilka pasów. Choć do infrastruktury takiej jak w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech wciąż nam daleko, to można znaleźć miejsca, w których kierowcy będą mogli poczuć się, jak w USA.

Autostrad i dróg ekspresowych w Polsce przybywa

Wśród części polskich kierowców pokutuje przekonanie, że stan naszych dróg pozostawia wiele do życzenia. Nie mamy do dyspozycji tyle kilometrów, co w Niemczech czy w USA. Nasze trasy z reguły nie są też tak szerokie, jak te amerykańskie. Nie można jednak powiedzieć, że sytuacja jest kiepska. Zapewne rację przyznają tutaj kierowcy, którzy pamiętają jeszcze sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu z początków XXI wieku. Wówczas mogliśmy skorzystać z 441 km autostrad. Dróg ekspresowych było jeszcze mniej. Ich łączna długość w całym kraju wynosiła 161 km.

Reklama

Dla porównania obecnie kierowcy mogą skorzystać z 4,9 tys. km dróg szybkiego ruchu (ponad 1,8 tys. km autostrad i przeszło 3,1 tys. km dróg ekspresowych). Wynika z tego, że w ciągu 20 lat sieć tego typu dróg w naszym kraju zwiększyła się o ponad 4 tys. km. Dodatkowo trzeba pamiętać o niemal codziennie wydawanych decyzjach dotyczących różnych etapów realizacji kolejnych odcinków dróg szybkiego ruchu. Oczywiście do poziomu dwóch wspomnianych krajów wciąż nam daleko, ale to nie znaczy, że nie znajdziemy u nas wielopasmowych odcinków, zapewniających przyjemną podróż.

Trzy pasy przez ponad 80 km. Na polskiej autostradzie

Jeśli chodzi o autostrady, to szczególnie należy wyróżnić A1 między Tuszynem i Częstochową. To najdłuższy odcinek w Polsce, na którym kierowcy mają do dyspozycji po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Przez 82 kilometry.

Skoro już przy tym jesteśmy, to warto przypomnieć kierowcom samochodów z przyczepami, że szczególnie tutaj powinni pamiętać o przepisach dotyczących "zakazu wyprzedzania się samochodów osobowych". Przypominamy, że w myśl tego prawa:

Krótko rzecz ujmując na tym odcinku zakaz wyprzedzania lewym pasem obowiązuje również te samochody osobowe, które ciągną przyczepy.

Najszersza droga w Polsce

Wspomniany odcinek jednak nie kojarzy nam się ze stereotypowym obrazem amerykańskiej autostrady, mającej po kilka pasów w każdym kierunku. Chętni na poczucie się, jak bohater amerykańskiego filmu drogi, powinni więc przejechać się po fragmencie drogi ekspresowej S52. Chodzi tutaj o część, która wchodzi w skład Południowej Obwodnicy Warszawy. Na odcinku znajdującym się przy węźle Opacz, wliczając w to również pasy łącznikowe, kierowcy mogą skorzystać z aż 14 pasów ruchu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drogi ekspresowe | autostrady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy