Reklama

Dookoła świata za darmo!

Chociaż ceny paliw sięgają niebotycznych poziomów i coraz częściej mówi się o poważnym kryzysie, to koncernom motoryzacyjnym niespieszno do poszukiwania alternatywnych źródel napędu.

Owszem, wiele film prowadzi badania, pojawiają się samochody napędzane alternatywnie (np. wodorem za pomocą ogniw paliwowych), ale wejście takich pojazdów do sprzedaży to jeszcze daleka przyszłość.

Reklama

Jednak już dzisiaj istnieją samochody, które świetnie sobie radzą bez benzyny czy oleju napędowego. Zalicza się do nich prototyp o nazwie solartaxi, który czerpię energię z baterii słonecznych. Samochodem tym pewien szwajcarski zapaleniec zamierza objechać dookoła Ziemię!

Cała trasa ma liczyć 60 tysięcy kilometrów, a jej pokonanie zajmie - według planów - 16 miesięcy.

Solartaxi to dwumiejscowy pojazd, który opracowany został w Szwajcarii. Zazwyczaj ciągnie on za sobą pięciometrową przyczepę, na której znajdują się baterie słoneczne o powierzchni trzech metrów kwadratowych. Zebrana energia jest magazynowana w specjalnych akumulatorach i pozwala na przejechanie 100 km dziennie. Jeśli droga jest dłuższa lub też niebo zachmurzone solartaxi może skorzystać z baterii zapasowej, naładowanej wcześniej np. z sieci elektrycznej.

Co ciekawe, trasa przejazdu dookoła świata nie została dokładnie wyznaczona. Solartaxi opuścił na początku lipca Szwajcarię i dojechał do Berlina. Następnie przez Europę Środkową i Wschodnia wyrusza do Azji. Którędy dokładnie? Trasa będzie wahać się w zależności od tego skąd pojawią się zaproszenia...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: samochody | trasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje