Reklama

Czy prawo jazdy to bubel?

W związku z tym, że niedawno zmuszony byłem do wymiany prawa jazdy i przyjrzałem się nowemu plastikowemu dokumentowi, chciałem zwrócić Państwa uwagę na to jaki bubel serwują nam nasi ustawodawcy – czytamy w liście, który dotarł do naszej redakcji.

Oto jego dalsza część.

Proszę zwrócić uwagę na rysunkowe oznaczenia kategorii, znajdujące się na odwrocie dokumentu. Przy kategorii B znajduje się ikona pojazdu osobowego, natomiast przy kategorii B1 znajduje się rysunek symbolizujący auto dostawcze (bus).

Wymagania i warunki uzyskiwania prawa jazdy określonej kategorii, określa ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. „Prawo o ruchu drogowym” (t.j. Dz. U. Nr 108 z 2005 r., poz. 908) oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów ( Dz. U. Nr 217 z dnia 31 października 2005r., poz. 1834 wraz z późń. zmianami).W wymienionych źródłach czytamy:

Reklama

Kategoria B - uprawnia do kierowania:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą a dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

Kategoria B1 - uprawnia do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla,

Po wprowadzeniu plastikowego prawa jazdy (jeszcze przed-europejskiego) wielu kierowców busów miało problemy w sytuacji kontroli zagranicznej policji. Zastanawiające jest dlaczego ten bubel powielany jest w nowej (europejskiej) wersji dokumentu?

Na moje pytanie w Powiatowym Urzędzie Komunikacji, co mam zrobić gdy zagraniczny stróż prawa zakwestionuje moje uprawnienia do prowadzenia busa, pani łaskawie odpowiedziała, że nie mam przyjmować mandatu. Pomysł rewelacyjny - będę regularnie stawiał się na rozprawy...

***

Kategoria "B1" istnieje w Polsce od niedawna. Uprawnia ona do jeżdżenia, np. trójkołowcami, które - co prawda - nie są w naszym kraju zbyt popularne, ale można je kupić. Oznaczenie na dokumencie jest jednak dyskusyjne - usłyszał reporter RMF w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Krakowie. Bus, auto dostawcze, a może trójkołowiec? Co tak naprawdę umieszczono na prawie jazdy, trudno określić. Tego typu problem na oficjalnym dokumencie z unijnymi gwiazdkami jednak nie powinien mieć miejsca.

Co sądzisz o tej sprawie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bubel | prawo jazdy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy