Co to za naklejka po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa? Nie odklejaj

Naklejka umieszczona po wewnętrznej stronie wlewu paliwa (lub wewnętrznej stronie drzwi) zawiera bardzo ważne informacje, które często są kluczowe dla prawidłowej eksploatacji samochodu.

W nowoczesnych samochodach bardzo często trzeba się przebić przez gąszcz informacji lub obszerne instrukcje obsługi, żeby znaleźć kluczowe dane. Okazuje się, że niektóre informacje można znaleźć po prostu w samochodzie. Służą do tego naklejki umieszczone w różnych miejscach karoserii.

Naklejka przy wlewie paliwa

Jednym z takich przykładów jest ukryta naklejka umieszczona po wewnętrznej stronie wlewu paliwa lub przy słupku środkowym. Znajdziemy tam informacje na temat prawidłowego ciśnienia powietrza w kołach. Warto porównać dane rekomendowane przez producenta z faktycznym ciśnieniem w ogumieniu. Może się bowiem okazać, że jedno z kół ma zbyt niskie (lub zbyt wysokie) ciśnienie.

Reklama

Odczytanie informacji zawartych na naklejce nie powinno sprawiać trudności. Producenci bardzo często umieszczają na takiej wlepce rysunek koła, a tuż obok pojawia się tabela, gdzie w pionowych kolumnach są podawane informacje o właściwym poziomie napompowania kół w zależności od obciążenia auta pasażerami i bagażem.

Co ile sprawdzać ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w ogumieniu to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa. Zbyt małe lub zbyt duże ciśnienie może wpłynąć na zachowanie pojazdu, jego właściwości jezdne i przyczepność. Warto pamiętać, że jazda ze zbyt niskim ciśnieniem przyspiesza degradację opon i zwiększa zużycie paliwa.

Praktycznie na każdej stacji paliw możemy sprawdzić za pomocą manometru (analogowego lub cyfrowego) stopień napompowania kół i porównać go z wartościami na naklejce. Warto robić to regularnie co kilka miesięcy, a w szczególności przed wyjazdem w dłuższą trasę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody | opony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama