Reklama

Co Niemcy o nas sądzą? Że kradniemy samochody...

Stereotyp Polaka złodzieja samochodów w Niemczech wciąż żywy. Opinia ta zmienia się bardzo powoli, mówi Jacek Kucharczyk.

Instytut Spraw Publicznych, którym kieruje - oraz Fundacja Bertelsmanna - opublikowały raport, z którego wynika, że stosunki polsko-niemieckie są oceniane jako dobre, pracownicy z Polski też mają niezłą opinię, ale samochody giną, a jak zginą to wiadomo, gdzie ich szukać. "Odwiedź Polskę, twój samochód już tam jest", to nadal bardzo popularny dowcip w Niemczech, zauważa Jacek Kucharczyk.

Cornelius Ochmann z Fundacji Bertelsmanna w rozmowie z IAR zaznacza, że stereotyp Polaka-złodzieja samochodów paradoksalnie ugruntował się w zachodnich Niemczech, a nie we wschodnich landach, gdzie kradzieży pojazdów było najwięcej. Zdaniem eksperta, wschodni Niemcy, częściej bywający w Polsce, robiący u nas zakupy, mają lepsze zdanie o sąsiadach, bo lepiej nas poznali.

Reklama

Z raportu Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna wynika jednak, że Polska w oczach Niemca to kraj, w którym trzeba się liczyć z korupcją, a biurokracja utrudnia załatwienie najprostszych spraw. Tak myśli 1/3 pytanych. Jednocześnie więcej Niemców niż w poprzednich latach uważa, że nasza gospodarka dobrze się rozwija - 40% tak ją ocenia - a nawet, że mamy dobrą organizację pracy. To zdanie piętnastu na stu Niemców.

Autorzy badania identyczne pytania zadali też na temat Rosji. Rosja wypadła znacznie gorzej.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kradziony samochód | stereotyp

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy