Reklama

Zaniżyłeś fakturę? Będziesz miał problem!

Ministerstwo Finansów zamierza skontrolować wszystkie faktury VAT, na podstawie których po 1 maja 2004 r. Polacy sprowadzili do kraju używane auta kupione w krajach Unii. Powodem jest zaniżanie wartości sprowadzonych aut dla niższej akcyzy.

MF nie wyklucza, że w razie stwierdzenia fałszowania faktur sprawy trafią do prokuratury.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", która opisuje w dzisiejszym wydaniu ten problem, na pierwszy ogień poszły faktury, w których wartość sprowadzonego do Polski samochodu osobowego jest rażąco niska. Urzędy celne już poczyniły pierwsze kroki w tej sprawie.

Poniżej prezentujemy niektóre komentarze naszych Czytelników odnoszące się do tego zagadnienia.

M.: Na giełdach polskich oferowane są samochody wraz z umową niemiecką lub fakturą inblanco (dla kupującego) jeśli okaże się że się że taka firma nie istnieje a właściciel w Niemczech powie że sprzedał auto Turkowi to co będzie?.

MIREK: Witam!!! kupuje auto od Niemca który jest prywatna osoba auto jest warte załóżmy 5000 euro. spisuje umowę z właścicielem place mu 5000 euro na umowie pisze np 100 Niemiec sie pod tym podpisuje i kto mi udowodni ze dałem więcej niz 100. nikt ,nie ma takiej możliwości ,Niemiec potwierdzi ze sprzedał za 100 euro, podpisał sie pod umową żaden urzędnik mi nie udowodni ze było inaczej...

Reklama

M.: Jeśli kupisz auto i tamta strona będzie posiadać ten sam dokument (faktura lub umowa) to chyba jest ok. Natomiast ja byłem w Bremen, w tych ,,autokomisach tureckich'' jest ,,wolna amerykanka'' (pewnie są wyjątki) oni sprzedając nic nie wystawiają lub coś ,,lewego''. Jeśli Masz możliwość wzięcia auta na siebie a ta faktura jest tam zaksięgowana to chyba jest ok. ale nie zawsze tak jest, prawdopodobnie będzie trudno to udowodnić ale z ew. kontrolą trzeba się liczyć ja bym nie ryzykował, lepiej kupić auto z pewnego źródła np. bezpośrednio od Niemca (nie z placu od Turka w Niemczech) lub z legalnej firmy z prawdziwą fakturą.

Ryszard: Mam pytania: 1. Jakie konsekwencje poniesie wystawiający zaniżoną fakturę? 2.Jakie są podstawy prawne umożliwiające podważenie wiarygodność dokumentu (faktury, umowy kupna-sprzedaży)

gosia: pomimo iż posiadam taki samochód sądzę że "urzędasy" powinni weryfikować ceny przez 5 lat gdyż ludzie poszli na łatwizne i myśleli że auta należą im się za pół darmo .otóż nie. spotkałam się nawet z ceną 1EURO na rachunku. przecież to śmiechu warte.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Auta | auto | problem | faktura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy