Wojsko kupuje kolejne pojazdy. Za wielkiego wyboru nie ma

2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie poinformowała o rozstrzygnięciu przetargów na zakup nowych samochodów i pojazdów użytkowych dla armii. Pomimo, że za dużego wyboru nie było, nowe pojazdy już wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego.

Już wkrótce Wojsko Polskie otrzyma nowe pojazdy, wśród których znajdą się m.in. mikrobusy, samochody ogólnego przeznaczenia o małej ładowności, a także duża partia specjalistycznych pickupów. Będzie to wynikiem rozstrzygnięcia przetargów, które 2. Regionalna Baza Logistyczna realizuje od lipca tego roku.

Trzy przetargi wojska. Chętnych niewielu

Mowa o trzech przetargach, które łącznie dotyczyły zakupu ponad 200 pojazdów. Pierwsza z realizowanych umów skupiała się na 33 mikrobusach i opiewała na całkowitą kwotę 8,8 mln zł brutto. W tym przypadku jedynym podmiotem, który wykazał zainteresowanie przetargiem, okazała się firma MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Nie powinno to jednak szczególnie dziwić - wspomniany wykonawca już od pewnego czasu jest stałym dostawcą pojazdów wielofunkcyjnych dla wojska.

Reklama

Drugi przetarg dotyczył zakupu 32 samochodów ogólnego przeznaczenia małej ładowności, czyli poczciwych "dostawczaków". Także w tym przypadku jedynym wykonawcą, który zdecydował się złożyć ofertę, była firma MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Przetarg ten został rozstrzygnięty wyłącznie częściowo. 2. Regionalna Baza Logistyczna podpisała bowiem umowę w sprawie dostawy dziesięciu pojazdów o wartości 2,4 mln zł brutto. W przypadku pozostałych części zamawiający unieważnił postępowanie ze względu na odstąpienie od umowy.

Wojsko kupuje kolejne Rangery

Ostatni i bez wątpienia najciekawszy przetarg opiewał na zakup 163 egzemplarzy samochodów ciężarowo-osobowych typu pickup. W tym przypadku wojsko ponownie postawiło na firmę Glomex MS Polska Sp. z o.o., która zobowiązała się na dostawę Fordów Ranger XTL. Na realizację zamówienia przeznaczono kolejno: 

  • w roku 2023 - 574 900,00 zł brutto, 
  • w roku 2024 - 35 130 000,00 zł brutto, 
  • w roku 10 250 000,00 zł brutto

Pierwsze Fordy Rangery trafiły do polskiej armii w grudniu 2020 roku, co wiązało się z dużymi kontrowersjami. Przekazane samochody były w całkowicie cywilnej specyfikacji, nie miały kamuflażu, wyciągarek czy orurowania, za to osłony chłodnic błyszczały chromem. 

Wojsku to jednak nie przeszkadzało, w marcu 2020 roku podpisano umowę na dostarczenie kolejnych 498 samochodów Ford Ranger z opcją na 150 dalszych zamówień, a w maju tego roku armia pozyskała kolejne 31 egzemplarze pickupa. Najnowsza umowa została podpisana 30 października tego roku, a jej całkowita wartość wynosi 93 mln PLN. Realizacja zamówienia została ustalona na lata 2023-25.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojsko Polskie | Ford | Ford Ranger
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama