Winiety za granicą musisz mieć. Ale nie przepłacaj!
Polacy coraz częściej czy to na wakacjach, czy w ramach podróży służbowych, decydują się na wyjazd swoim autem za granicę.
Taka wycieczka, w wielu przypadkach, wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w różnego rodzaju winiety uprawniające nas do poruszania się po drogach danego kraju. Ile mogą nas one kosztować i gdzie je kupić, by zapłacić jak najmniej?
Sprzedażą zagranicznych winiet drogowych do wielu lat zajmuje się Polski Związek Motorowy. Naklejkę uprawniającą nas do poruszania się drogami konkretnego kraju, bez większych problemów, uda nam się kupić w okręgowych biurach PZM. Niestety, wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami. Wiele tego rodzaju punktów czynnych jest tylko do godziny 15, co więcej, ceny winiet zawierają również usługę pośrednictwa sprzedaży, co oznacza, że są one droższe o marżę i podatek VAT.
Dlatego właśnie, najkorzystniejszym, z finansowego punktu widzenia, rozwiązaniem jest zakup winiet bezpośrednio przed wjechaniem na terytorium danego kraju lub zaraz po przekroczeniu jego granicy. Bez problemu kupimy je w przygranicznych sklepikach czy na większości stacji benzynowych.
Ile kosztować nas może przejazd przez poszczególne kraje europejskie?
Oto krótkie zestawienie opłat obowiązujących na terenie poszczególnych państw:
Koszt 10-dniowej winiety dla samochodu osobowego (z przyczepą lub bez) to 8 euro. Za 23,4 euro otrzymamy winietę ważną przez okres dwóch miesięcy. Winietę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem, lub po stronie kierowcy na tej samej wysokości. Brak wniesienia opłaty skutkuje mandatem w wysokości 215 euro powiększonym o koszt wykupienia winiety.
Na terenie Chorwacji, podobnie jak w Polsce, opłat wymaga jedynie przejazd autostradami. Wysokość opłat zależy od przejechanego odcinka oraz pojazdu. Za przejazd autostradami płaci się gotówką lub kartą kredytową, w miejscowej walucie.
Winieta wymagana jest na autostradach oraz drogach ekspresowych. Na winiecie wpisać należy numer rejestracyjny pojazdu. Jej brak karany jest mandatem w wysokości 15 000 koron czeskich (2 400 zł!) płatnych na miejscu, u policjanta.
Za 10-dniową winietę na auto do 3,5 tony zapłacić trzeba 310 koron (ok. 65 zł), 440 koron (ok 86 zł) kosztuje winieta miesięczna. Podobne, jak w Austrii winiety kupimy na pocztach, stacjach benzynowych lub na granicy.
Podobnie jak w Polsce, na terytorium Francji płatne jest wyłącznie korzystanie z autostrad. Ceny zależą od długości pokonanego odcinka oraz kategorii pojazdu, jakim się poruszamy. Za przejazd zapłacimy "na bramkach" gotówką lub kartami kredytowymi. Podobnie jest również w: Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Turcji i Włoszech.
Osoby wybierające się na Wyspy Brytyjskie tunelem pod kanałem La Manche muszą też wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa kursujące nim pociągi nie przewożą samochodów wyposażonych w instalacje LPG (gaz jest cięższy od powietrza, więc mógłby zalegać w tunelu powodując niebezpieczeństwo wybuchu). W dzień pociągi kursują co 15 minut, w nocy co pół godziny. Czas przejazdu to około 35 minut.
Winiety obowiązują na wyznaczonych odcinkach autostrad i dróg krajowych. Za 10-dniową winietę dla auta do 3,5 tony zapłacić trzeba 10 euro. 14 euro kosztuje winieta miesięczna. Dodatkowe opłaty dotyczą przyczep (w tym campingowych lub np. pod łodzie). 10-dniowa winieta dla samej przyczepy to koszt 10 euro. Za winietę miesięczną zapłacić trzeba - podobnie jak w przypadku auta osoboweo - 14 euro. Kampery o masie do 3,5 tony podlegają takim samym opłatom, jak samochody osobowe.
Przejazd autostradami i częścią dróg szybkiego ruchu wymaga wykupienia winiety. Za tygodniową, w przypadku samochodu osobowego, zapłacić trzeba 15 euro. Miesięczna to koszt 30 euro.
Kupna winiety wymaga również poruszanie się po Szwajcarii. W tym przypadku nie ma jednak możliwości wykupienia plakietki na okres krótszy niż 14 miesięcy. Koszt nabycia winiety to 40 CHF, czyli około 150 zł. Trzeba pamiętać, że takie same winiety obowiązują również na przyczepy - podróż z kempingiem lub żaglówką wymaga więc wykupienia dwóch winiet.
Pamiętajmy też, by wybierając się zagranicę mieć ze sobą odpowiedni zapas pieniędzy, w obowiązującej w danym kraju walucie. W większości europejskich krajów cudzoziemcy muszą płacić mandaty od razu (najczęściej u policjanta, nie stosuje się wówczas mandatów kredytowanych, czasem jest możliwość zapłaty kartą) oprócz winiet często dodatkowo płacić też trzeba za przejazd częścią alpejskich tuneli, niektórymi mostami lub za wjazd do centrum miasta.
Chcesz i ty podzielić się własnymi doświadczeniami z wakacyjnych wyjazdów samochodem za granicę? Czekamy na wasze teksty i zdjęcia. Na wspomnienia z minionych lat, ale przede wszystkim na relacje jak najbardziej współczesne. Na uwagi i rady, które mogą przydać się zmotoryzowanym internautom, wybierającym się na urlopy w różne strony świata.
AUTORZY WAKACYJNYCH TEKSTÓW, KTÓRE TRAFIĄ NA ŁAMY SERWISU MOTORYZACJA OTRZYMAJĄ OD NAS UPOMINKI.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Czarnogóra. Tam zapłacisz za jazdę bez koszuli
Autem do Chorwacji. Uważaj na pokutę...
Tak było za "komuny". A teraz?
Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj!
Słowacki "haracz" od Polaków