W trzy miesiące Ukraińcy wwieźli do swojego kraju niemal 240 tys. samochodów

Od 1 lipca Ukraińcy nie mogą już wwozić do swojego kraju samochodów używanych bez opłat celno-skarbowych. Zwolnienie obowiązywało od 5 kwietnia do końca czerwca, przez ten czas przez polsko-ukraińską granicę przejechało niemal 240 tysięcy aut.

W okresie od 5 kwietnia do 30 czerwca, gdy na Ukrainie nie obowiązywało cło i podatek VAT na import wybranych towarów, Ukraińcy wwieźli do kraju na ulgowych warunkach blisko 240 tys. samochodów - poinformował w piątek deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Jarosław Żełezniak, zastępca szefa komitetu parlamentarnego do spraw finansów, polityki finansowej i celnej.

Dane podane przez Żełeznaka przytoczyła agencja Interfax-Ukraina

Ukraińcy nie płacili opłat celnych i podatku VAT

Od 5 kwietnia do 30 czerwca na Ukraińcy nie musieli wnosić opłat celnych i płacić podatku VAT przy imporcie samochodów. W tym czasie wwieziono na Ukrainę 236 792 auta, co pozwoliło obywatelom zaoszczędzić 26,1 mld hrywien (ok. 4 mld złotych). O tyle samo zmniejszyły się zatem dochody państwa.

Reklama

W kwietniu wwieziono na Ukrainę tą drogą 33,5 tys. samochodów, w maju 98 tys., w czerwcu 105,3 tys. W ostatnich dniach czerwca wwożono 7,5 tys. samochodów dziennie.

Celem była tania żywność, ale Ukraińcy woleli tanie samochody

Ulgowy okres podatkowy obowiązywał od 5 kwietnia, ale nie dotyczył towarów wwożonych z Białorusi i Rosji. Władze ukraińskie zdecydowały się na wprowadzenie takiego rozwiązania z dwóch przyczyn - aby ożywić gospodarkę w czasie wojny oraz z obawy, że w warunkach wojny zabraknie żywności.

Szybko zorientowano się jednak, że żywności nie zabraknie, a tania, wwożona bez cła żywność z państw takich jak Polska czy Czechy może stanowić nieuczciwą konkurencję dla miejscowych producentów. Zorientowano się też, że Ukraińcy zaczęli masowo sprowadzać samochody stare, używane, nierzadko uszkodzone.

Koniec z tanim importem

Od 1 lipca przywrócono konieczność wnoszenia opłaty celnej i podatku VAT przy imporcie na Ukrainę szeregu towarów, w tym samochodów. 

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraińcy | samochody używane | granica polsko-ukraińska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy