Uwaga na pułapki w ubezpieczeniach

Chcesz zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela? Sprawdź, jak na tym nie stracić i nie wpaść w pułapki związane z OC i AC.

Znalazłeś firmę, która oferuje tańszą polisę lub kupiłeś samochód i nie chcesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela? Zanim wykupisz nowe ubezpieczenie pamiętaj o kilku pułapkach.

Podwójna składka

Po pierwsze polisa OC zwykle zawierana jest na rok i poza nielicznymi przypadkami (np. kradzież pojazdu, złomowanie lub sprzedaż auta) nie może zostać rozwiązana. Jeśli np. w połowie trwania umowy znajdziemy tańszego ubezpieczyciela, nie warto od razu kupować u niego polisy. Powód? Będziemy mieli podwójne ubezpieczenie, czyli zapłacimy za dwie polisy. Z lepszej oferty można skorzystać dopiero gdy poprzednia polisa dobiega końca.

Reklama

I tu ważna uwaga: najpóźniej na dzień przed końcem wygaśnięcia polisy do ubezpieczyciela musi dotrzeć informacja, że nie będziemy korzystali już z jego usług. Najlepiej z wypowiedzeniem umowy udać się do przedstawicielstwa firmy lub wysłać je listem poleconym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (liczy się data dostarczenia wypowiedzenia, a nie jego wysłania).

Jeśli zapomnimy o złożeniu wypowiedzenia lub zrobimy to zbyt późno, zmiana ubezpieczyciela na tańszego będzie nas sporo kosztować. Poprzednia firma automatycznie odnowi polisę OC na kolejny rok. Będziemy mieli dwa ubezpieczenia.

Polisa z samochodem

Jeśli kupiliśmy auto i nie odpowiadają nam warunki ubezpieczenia, jakie zawarł poprzedni właściciel, mamy 30 dni na zmianę firmy ubezpieczeniowej. Jeśli nie zdążymy w tym terminie, to polisa automatycznie przejdzie na nas, a ubezpieczyciel będzie miał prawo dokonać ponownego wyliczenia składki.

Mniej pułapek w AC

W przypadku AC jest trochę łatwiej. Jeśli wykupiliśmy polisę, ale po kilku dniach znaleźliśmy lepszą ofertę, możemy tę świeżo zawartą wypowiedzieć.

- Jeżeli umowa ubezpieczenia autocasco została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, klient ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy. Dla przedsiębiorców termin ten jest krótszy i wynosi 7 dni. Trzeba jednak pamiętać, że pozostaje obowiązek zapłaty składki za okres, w którym umowa obowiązywała - mówi Małgorzata Więcko z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Po 30 dniach nie ma możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy AC. Tym samym umowa zawarta na 12 miesięcy musi trwać przez cały ten okres i przysługuje ubezpieczycielowi składka za cały rok.

Historia ubezpieczenia

Zanim wykupimy nową polisę, czeka nas trochę biurokracji. Większość firm będzie oczekiwała przedstawienia historii naszego ubezpieczenia (zwykle z ostatniego roku, ale zdarza się, że nawet z kilku lat), aby przy kalkulacji składki przyznać zwyżki za szkodową jazdę lub zniżki za bezszkodową. Zanim rozstaniemy się z ubezpieczycielem warto zatem poprosić o wydanie nam potwierdzenia przebiegu ubezpieczenia.

Często jednak klient sam deklaruje swoje zniżki lub zwyżki. Jeśli - nawet nieświadomie - oszukamy firmę, bo np. dodamy sobie zniżek lub zapomnimy o zwyżkach, może to w przyszłości stanowić dla nas spory problem, w skrajnych przypadkach firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam odszkodowania lub znacznie je obniży.

Formalności przy zmianie ubezpieczyciela

Jeśli ważność polisy OC kończy się, można zmienić ubezpieczyciela. Trzeba jednak pamiętać o wypowiedzeniu poprzedniej polisy. Należy to zrobić najpóźniej na jeden dzień przed końcem jej trwania. Z takim minimalnym wyprzedzeniem ubezpieczyciel musi zostać poinformowany o naszej decyzji. Jeśli czekaliśmy do ostatniej chwili, najlepiej złożyć wypowiedzenie osobiście w siedzibie firmy.

S. Sulowski

tygodnik "Motor"
Dowiedz się więcej na temat: firma | składki | firmy | wypowiedzenia | polisa | polisy | pułapki | ubezpieczenia | Uwaga!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy