Reklama

Tańsze używane!

Dziesięciokrotnie większy import samochodów używanych i coraz tańsze stare samochody - tak można podsumować pierwsze zmiany na rynku samochodów używanych po akcesji Polski do Unii.

Ostatnie obserwacje na rynku samochodów używanych wskazują wyraźną tendencję większych spadków cen dla samochodów wyprodukowanych do roku 1997. Auta te osiągają w chwili obecnej wartości nawet do 15% niższe w stosunku cen notowanych jeszcze w pierwszej połowie maja. Przyczyną jest przewidywany ogromny import samochodów używanych.

Przekazane z Ministerstwa Finansów dane podają, iż w maju z innych krajów unijnych do Polski sprowadzono około 50 tysięcy aut używanych z czego 70% ma więcej niż 10 lat. Dodatkowo celnicy informują o złym stanie technicznym sprowadzanych aut. Właśnie dlatego w większości przypadków pojazdy te są tak tanie za granicą, że pomimo maksymalnej 65% akcyzy całe przedsięwzięcie jest opłacalne.

Reklama

Ważny podkreślenia jest fakt, że na pewno część pojazdów tylko przejeżdża przez Polskę i trafia do naszych sąsiadów, głównie na Litwę i do Estonii.

W chwili obecnej średni wiek pojazdu w Polsce wynosi ponad 10 lat, a około 50% aut ma więcej niż 11 lat i pojemność silnika do 1.4 litra. Oznacza to, że leciwe już i wyeksploatowane pojazdy poruszają się po polskich drogach.

A kiedyś w końcu trzeba będzie je zezłomować...

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: import | stare samochody | używana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy