Sprzedaż samochodu można zgłosić internetem

Od 1 stycznia kierowcom, którzy w ustawowym terminie nie zgłoszą zakupu lub sprzedaży samochodu, grożą kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Nie dziwi więc, że - zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami - w wydziałach komunikacji tworzą się gigantyczne kolejki.

Na szczęście, nie każdy musi udawać się do urzędu osobiście. Fakt nabycia lub zbycia pojazdu można również zgłosić przez internet.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który sprzedał lub np. darował go innej osobie. Do poinformowaniu o nabyciu/otrzymaniu pojazdu zobligowany jest również nowy właściciel. Na dopilnowanie tych formalności ustawodawca przewidział 30 dni (kalendarzowych) od zaistnienia czynności zmiany właściciela czyli od daty, jaka widnieje na umowie kupna-sprzedaży lub darowizny.

Reklama

Chcąc zmniejszyć kolejki w wydziałach komunikacji, Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło specjalną e-usługę, w ramach której - bez wychodzenia z domu - można poinformować dany urząd o zmianie właściciela pojazdu.

Jedyny warunek to posiadanie tzw. profilu zaufanego, który - na szczęście - w większości przypadków również założyć można bez wychodzenia z domu (np. korzystając z usług bankowości elektronicznej). Szczegółowe informacje dotyczące internetowego zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub w serwisie www.gov.pl.

Warto dodać, że usługa zdalnego zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu jest bezpłatna. Od początku lutego skorzystało z niej już niemal 33 tysiące osób.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy