Sprzedaż Rolls-Royce'a i Genesisa ostro w górę. Bogaci mają się dobrze

Chociaż europejski rynek sprzedaży samochodów wciąż mierzy się z przeciwnościami wywołanymi m.in wojną w Ukrainie oraz niesłabnącym kryzysem na rynku półprzewodników, niektóre z marek osiągają silne wzrosty. Wśród rekordzistów jest m.in. luksusowa marka Genesis, Rolls-Royce oraz Cupra.

 

Dotknięty pandemią, wojną i licznymi problemami z łańcuchami dostaw, przemysł motoryzacyjny powoli odrabia straty.

Jak poinformował serwis Automotive News Europe, w październiku tego roku wielu producentów samochodowych odnotowało znaczące wzrosty sprzedaży. Niektóre marki mogą się pochwalić nawet trzycyfrowymi wynikami. Inne odnotowały dwucyfrowy wzrost procentowy na całym rynku europejskim.  

Rekordziści z trzycyfrowymi wynikami

Do prawdziwych rekordzistów należy południowokoreański producent Genesis, którego sprzedaż w październiku 2022 wzrosła o ponad 300 procent w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Nieco gorszym, chociaż również imponującym wynikiem może pochwalić się należąca do Volkswagena marka Cupra. W jej przypadku sprzedaż wzrosła o 141 procent, głównie za sprawą nowego, elektrycznego modelu Born. Producent zwraca jednak uwagę na wciąż rosnące zainteresowanie większym Formentorem.

Reklama

Luksus wciąż się sprzedaje

Nie jest zaskoczeniem wysoki wynik Rolls-Royce’a, który notuje wzrosty już od dłuższego czasu. Jak się okazuje, klienci luksusowej marki stawiają głównie na model Cullinan, który stanowi w sumie 69 procent całkowitego wolumenu. Także Tesla nie miała w październiku powodów do narzekań. Według danych, amerykański producent zaliczył wzrost sprzedaży sięgający 91 procent i to pomimo ograniczenia sprzedaży Modelu Y.

Lepszą sprzedaż zanotowało również włoskie Maserati, które odnotowało wzrost o 84 procent. Dobry wynik Audi (wzrost o 59 procent) to głównie zasługa dużego popytu na model A3. Z kolei Toyota zanotował wzrost o 45 proc., głównie za sprawą modelu Aygo X.

Z miesiąca na miesiąc jest lepiej

Zachodnie media zwracają także uwagę na miesięczny wzrost sprzedaży wśród marek, które dotychczas nie radziły sobie tak dobrze. W październiku większa sprzedaż dotyczyła m.in. Alfy Romeo, Skody, Volkswagena, Forda oraz... McLarena.

Czyżby zatem sytuacja rynkowa stopniowo wracała do normy? 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rolls-Royce | Genesis | Cupra | Audi | sprzedaż | Tesla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy