Sprzedaż nowych aut w Polsce wystrzeliła w górę!

Liczba zarejestrowanych nowych samochodów osobowych w lutym w Polsce wyniosła 32 tys. 593 sztuk, czyli wzrosła o 35,2 proc. rok do roku - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Liczba zarejestrowanych nowych samochodów osobowych w lutym w Polsce wyniosła 32 tys. 593 sztuk, czyli wzrosła o 35,2 proc. rok do roku - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

W okresie styczeń-luty liczba rejestracji wzrosła o 22,7 proc. do 61 tys. 774 sztuk.

Na tak dynamiczny wzrost sprzedaży miały oczywiście wpływ obowiązujące tymczasowo zmiany w podatku VAT.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych z kratką, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasło bowiem pozwolenie Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.

Reklama

Natomiast przy zakupie "zwykłych" samochodów osobowych można odliczyć 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Nie ma możliwości odliczenia VAT od paliwa do takiego auta, ale można odliczać pełen VAT od wydatków np. na części czy naprawy.

Od 1 kwietnia firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (związanych z zakupem i eksploatacją auta) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Wyjątek dotyczy VAT od paliwa, w tym przypadku bowiem 50-proc. odliczenie będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Nowe przepisy zakładają, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Po wejściu w życie zmian, do trzech - niemal identycznych - samochodów z nadwoziem kombi lub hatchback będą mogły mieć zastosowanie trzy różne zasady odliczania VAT od paliwa. Przedsiębiorca używający zwykłego auta osobowego przed 1 lipca 2015 r. nie odliczy VAT od paliwa w ogóle. Jeśli pojazd ma homologację ciężarową i ładowność co najmniej 500 kg lub większą, to odliczy połowę VAT naliczonego. Gdy jednak sposób wykorzystywania pojazdu potwierdzony szczegółową ewidencją przebiegu wykluczy użycie go do celów prywatnych, to podatnik odliczy pełen VAT wykazany w fakturze za paliwo.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy