Rząd znów majstruje w akcyzie od samochodów. Co się zmieni?

Szykują się zmiany w ustawie dotyczącej podatku akcyzowego. Rząd przyjął właśnie projekt nowelizacji mający na celu uszczelnienie systemu.

Na szczęście, wbrew wcześniejszym spekulacjom, obyło się bez zmian w stawkach i sposobie naliczania akcyzy od samochodów osobowych. Nowelizacja ma jednak ukrócić proceder sprowadzania do Polski aut osobowych i rejestrowania ich jako - zwolnione z podatku - ciężarowe lub specjalne.

Jak donosi instytut Samar - projekt ustawy nakłada na importerów sprowadzających z Unii Europejskiej do Polski samochody ciężarowe oraz specjalne o DMC do 3,5 tony wymóg uzyskania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Dopiero po jego otrzymaniu pojazd taki będzie można zarejestrować.

Reklama

Obecnie samochody ciężarowe i specjalne o DMC do 3,5 tony są zwolnione z podatku akcyzowego. Za auta osobowe zapłacić trzeba 3,1 proc. w przypadku pojemności silnika do 2000 cm3 i aż 18,6 proc. jeśli pojemność silnika przekracza 2000 cm3. "Obecnie zdarzają się przypadki, że sprowadzane zza granicy samochody z dużymi silnikami - powyżej 2 litrów, które opodatkowane są wyższą stawką akcyzy - są zgłaszane jako auta ciężarowe, na które akcyza nie obowiązuje, a następnie odsprzedawane jako osobowe" - już w 2018 roku argumentował rzecznik Ministerstwa Finansów.

Przyjęta przez rząd nowelizacja wprowadza ponadto obowiązek zapłacenia akcyzy w przypadku, gdy zarejestrowany już w kraju - a co za tym idzie - i zwolniony z akcyzy - samochód ciężarowy zostanie przerobiony na pojazd osobowy. Obecnie istnieje wyłącznie obowiązek zawiadomienia (w 30 dni od daty dokonania przeróbki) starosty o zmianie rodzaju pojazdu, co wymaga zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym.

Przypominamy, że pierwsze przymiarki "uszczelnienia" systemu poboru podatku akcyzowego pojawiły się jeszcze przed końcem 2018 roku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał je przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Burzę wywołały wówczas słowa premiera, który twierdził, że "W ramach ministerstwa finansów są toczone prace nad takim kształtem akcyzy, który przede wszystkim pozwalałby uszczelnić ten system wwożenia samochodów też wysokolitrażowych, tych powyżej dwóch, dwóch i pół litra i to ma też służyć jednocześnie promocji produkcji samochodów czystszych".

Na szczęście dla handlarzy i ich klientów, w przyjętym właśnie projekcie nie ma ani słowa o nowych stawkach.

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

Zagłosuj i wygraj. CODZIENNIE CZEKA OD 20 000 zł do 40 000 zł! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy