Rząd szykuje podwyżkę cen samochodowych polis

​Minister zdrowia chce, aby ofiary wypadków samochodowych były leczone z polis sprawców. Konstanty Radziwiłł powiedział IAR, że resort pracuje nad powrotem do idei "podatku Religi".

Wyjaśnił, że nie chodzi o dodatkowy podatek, ale finansowanie z polis Odpowiedzialności Cywilnej kierowców nie tylko strat materialnych w zniszczonych samochodach, znakach drogowych, budynkach, ale także straty zdrowotne, czyli leczenie i rehabilitację ofiar wypadków.

Minister Radziwiłł zapowiada, że w ciągu kilku miesięcy powinien być gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

Tak zwany podatek Religi został wprowadzony w 2007 roku przez ówczesnego ministra zdrowia, nieżyjącego już profesora Zbigniewa Religę. Wynosił 12 procent, co oznaczało, że firmy ubezpieczeniowe przekazywały co miesiąc do Narodowego Funduszu Zdrowia 12 procent składek OC płaconych przez kierowców. Z tych pieniędzy miały być leczone ofiary wypadków drogowych.

Reklama

Podatek został wycofany w 2008 roku przez ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.

Powrót do podatku spowoduje wzrost cen polis OC. Tymczasem ubezpieczenie samochodów ostatnio systematycznie drożeje. Dziejąca się wcześniej wojna cenowa doprowadziła bowiem do tego, że wiele firm na polisach OC samochodów nie zarabia lub wręcz traci.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polisa oc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy