Polacy wolą samochód i rower od autobusu
Podwyżki cen biletów skutecznie zniechęciły nas do korzystania z autobusów czy tramwajów. Komunikacją miejską jeździ rekordowo mało osób - informuje "Metro".
W ciągu ostatnich trzech lat ceny biletów komunikacji miejskiej w polskich miastach wzrosły średnio o ok. 25 procent. Tymczasem jak wynika z najnowszych danych GUS-u, w ub.r. z komunikacji miejskiej w całej Polsce korzystaliśmy 3,6 mld razy. To o 6 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniejsza liczba pasażerów od 10 lat.
Według Jana Jakiela, szefa stowarzyszenia Siskom, mieszkańcy wybierają coraz częściej alternatywny transport. "Tak jest w Warszawie, która choć ma wzorowy system komunikacji, to wielu mieszkańców po podwyżkach wybrało rowery" - dodaje Jakiel. Według GUS-u liczba pasażerów komunikacji na Mazowszu spadła aż o 17 proc.
Niemal o 20 proc. mniej pasażerów może być w Olsztynie. Tu urzędnicy winą za to obarczają nie tylko rowery, ale też samochody. "Są coraz tańsze, rośnie liczba rodzin, w których są po dwa pojazdy, więc transport publiczny z nimi przegrywa" - mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ZKM Olsztyn.
"To dobry moment, by miasta zaczęły myśleć np. o obniżkach cen biletów, wprowadzając równocześnie wzrost opłat za parkowanie" - mówi Jakiel.