Reklama

Nielegalny gaz bardzo opłacalny

Nawet połowa sprzedawanego w Polsce gazu do napędu samochodów jest sprzedawana nielegalnie - to szacunki firm, które rozprowadzają go z uwzględnieniem wszelkich opłat, czyli podatku i akcyzy. Eksperci szacują, że Skarb Państwa traci na nielegalnym procederze olbrzymie pieniądze. W ubiegłym roku w Polsce sprzedano 700 tys. ton gazu. W tym roku - zdaniem specjalistów - sprzedaż będzie jeszcze większa.

Litr, wraz z transportem, kosztuje średnio 60 gr netto. 20 proc. tej ceny to podatek akcyzowy, więc straty Skarbu Państwa są gigantyczne, a nielegalny obrót bardzo opłacalny. - W sytuacji, gdy akcyza jest wysoka - a jest wysoka, bo są to 22 gr do litra gazu - więc jak policzymy przez tysiące litrów przelewane przez stacje, to są to konkretne pieniądze. Niewielka stacja gazowa zaczyna być tu poważnym źródłem dochodu - mówi Anna Olszewska z Polskiej Izby Paliw Płynnych i szef sprzedaży w jednej z największych polskich sieci.

Reklama

Legalni dystrybutorzy wypowiedzieli więc prawdziwą wojnę tym, którzy nie płacą podatku i akcyzy. Wydaje się jednak, że dopóki będą klienci, dopóty nielegalny proceder będzie kwitł w najlepsze.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Strefa Gazy | nielegalni | gaz | nielegalny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje