Reklama

Narodowa zrzutka na autostrady?

Osiem groszy z każdego kupionego przez nas litra paliwa trafi do nowego Krajowego Funduszu Autostradowego. Takie jest założenie przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych.

Rządowy projekt zakłada wprowadzenie opłaty paliwowej w wysokości 95 złotych od tony paliwa. Po przeprowadzeniu dosyć skomplikowanych obliczeń wychodzi, że do każdego zatankowanego litra trzeba będzie dopłacić właśnie około ośmiu groszy.

Resort Finansów twierdzi natomiast, że nie odbije się to na klientach stacji benzynowych, bo nowe podatkowe obciążenie jest wymierzone w producentów. Problem w tym, że producenci - co oczywiste - wcale nie chcą wziąć na siebie takiego ciężaru.

- Producenci i importerzy nie są od tego, żeby z własnej kieszeni dokładać do interesu, ponieważ idea robienia interesu jest taka, żeby na tym zarabiać, chociaż cokolwiek - twierdzi Maciej Powroźnik z Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Reklama

A podwyżka cen paliwa - jak podkreśla - oznacza złote czasy, ale bynajmniej nie dla budżetu, a dla szarej strefy, która w naszym kraju nie jest szczególnie nękana przez odpowiednie służby.

- Będzie to dodatkowy impuls do przechodzenia do szarej strefy i zaopatrywania się w szarej strefie, a wtedy można prognozować, że wpływ do budżetu będą niższe niż te, które są dzisiaj z tytułu akcyzy i VAT-u. Mawiają, że pesymista to jest optymista, tyle, że lepiej poinformowany - dodaje Maciej Powroźnik.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | autostrady

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy