Reklama

Na dieslu już nie zaoszczędzisz!

PKN Orlen podnosi od wtorku, 13 maja, hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 22 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 32 zł, a oleju napędowego o 43 zł na tysiąc litrów.

O terminie i wielkości korekty cen detalicznych zdecydują ostatecznie właściciele stacji paliwowych - w przypadku benzyny może to być wzrost o 2-3 gr, a w przypadku oleju napędowego o 4 gr na litrze.

Od wtorku hurtowe ceny paliw w PKN Orlen wynosić będą: benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 - 3 tys. 455 zł za tysiąc litrów; benzyna bezołowiowa Super Plus 98 - 3 tys. 514 zł za tysiąc litrów; olej napędowy Ekodiesel - 3 tys. 481 zł za tysiąc litrów; olej napędowy Standard 25, Super - 3 tys. 521 zł za tysiąc litrów.

Warto zwrócić uwagę, że w hurcie olej napędowy jest już droższy od benzyny. I to nie tylko od "zwykłej" 95, ale i 98! Różnica między ON a benzyną 95 wynosi 66 zł, co oznacza 6-7 gr na litrze! Różnica między ON a benzyną 98 to 7 zł, a więc oba paliwa mogą kosztować na stacjach tyle samo, różnica nie powinna przekraczać 1 gr. Pewnym ratunkiem jest ekodiesel, ale i on jest droższy od benzyny 95.

Reklama

Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o paliwo z drugiej polskiej rafinerii, czyli Lotosu.

Firma ta podwyższa od wtorku, 13 maja, hurtowe ceny oleju napędowego o 43 zł na tysiąc litrów. Decyzja koncernu oznacza, że w sprzedaży detalicznej olej napędowy z Grupy Lotos może podrożeć o około 4 grosze na litrze. Ceny benzyn wzrosły o 26 zł na tysiąc litrów.

Spółka zaznaczyła, że termin i wysokość zmian cen na stacjach paliw Grupy Lotos jest niezależną decyzją ich właścicieli.

Obecne ceny hurtowe w Lotosie wynoszą: benzyna 98 3 tys. 538 zł za tysiąc litrów, benzyna 95 - 3 tys. 479 zł za tysiąc litrów, olej napędowy - 3. tys 511 zł za tysiąc litrów.

Ta sytuacja nie jest anormalna. W Europie Zachodniej ceny oleju napędowego już jakiś czas temu przekroczyły ceny benzyny. W Polsce właściciele stacji jeszcze utrzymują symboliczną, najczęściej groszową różnicę w cenach na korzyść oleju napędowego. Jednak wkrótce to się zmieni.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: plus | olej napędowy | Orlen | benzyna | olej | napędowy | PKN Orlen S.A. | ceny benzyny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy