Reklama

Masz stare auto? Od 1 lipca zapłacisz więcej

1 lipca stosowane obecnie w transporcie drogowym winiety zastąpione zostaną przez system elektronicznego poboru opłat.

Obecnie system sprawia, że przewoźnicy płacą ryczałt za użytkowanie autostrad i dróg krajowych. Nowe rozwiązanie sprawi, że wysokość opłat uzależniona będzie od liczby przejechanych kilometrów.

To jednak nie koniec. W projekcie rozporządzenia przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów zawarto również zapis o tym, że koszt przejechania 1 km będzie różny, w zależności od masy oraz normy emisji spalin, jaką legitymuje się dany pojazd.

Cena przejechania 1 km po autostradzie czy drodze ekspresowej dla autobusów i ciężarówek o masie od 3,5 do 12 ton wahać się będzie od 20 do 40 groszy.

Reklama

Stawki dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton zawierać się mają w przedziale od 27 do 53 groszy. Najmniej zapłacą właściciele ciężarówek z nowoczesnymi silnikami spełniającymi normę emisji spalin Euro 5. Maksymalnej stawki mogą się spodziewać kierowcy pojazdów, które wyposażone są w przestarzałe jednostki napędowe spełniające normę Euro 2.

Nieco taniej będzie na drogach krajowych. Stawki dla pojazdów o masie powyżej 12 ton rozpoczynają się od 21 groszy.

Opłaty pobierane będą na siedmiu odcinkach dróg krajowych. Zapłacić trzeba będzie również za podróż niektórymi odcinkami dróg ekspresowych: S3, S5, S6 i S7 oraz autostradami.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stare

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje