Królowie ogłoszeń. Oto auta, które kochamy lub... mamy ich serdecznie dość

W ubiegłym roku blisko 60 tys. razy próbowano w Polsce sprzedać używanego Opla Astrę. Ponad 50 tys. ogłoszeń dotyczyło Audi A3, a blisko 50 tys. BMW serii 3. Czy - zgodnie z maksymą, że ilość jest jakością samą w sobie - popularność konkretnych modeli wynika wyłącznie z dużego popytu? A może - paradoksalnie - dotychczasowi właściciele mają ich serdecznie dosyć?

Ciekawymi danymi dotyczącymi polskiego rynku wtórnego podzieliła się sieć komisów AAA AUTO, która monitoruje wszystkie serwisy ogłoszeniowe w naszym kraju. Które modele najczęściej szukały dla siebie nowych właścicieli? 

Opel Astra nową królową Polski. Wygrywa w każdej statystyce

Z danych wynika że najczęściej wystawianym do sprzedaży używanym samochodem w 2022 roku był w Polsce Opel Astra. W ubiegłym roku liczba ogłoszeń na rynku wtórnym przekroczyła - uwaga - 59,7 tys. Mediana ceny używanej Astry wynosiła 15.500 zł, a mediana wieku 14,3 lat. Statystyczna Astra, jaka wystawiona została na sprzedaż w ubiegłym roku w Polsce, miała benzynowy silnik i - polakierowane na srebrno - nadwozie typu hatchback.

Reklama

Wynik Astry nie powinien raczej nikogo dziwić, bo kompaktowy Opel był również najchętniej sprowadzanym do Polski samochodem używanym. W ubiegłym roku, w ramach tzw. prywatnego importu, do kraju trafiło ponad 21,2 tys. egzemplarzy Opla Astry.

Co ciekawe, właśnie ten model był też ubiegłorocznym królem... polskich złomów. W 2022 roku, wyniku złomowania, wyrejestrowano w Polsce ponad 13,2 tys. sztuk tego popularnego kompaktu marki z Russelsheim.

W Polsce wszyscy chcą być premium

Drugim najczęściej wystawianym na sprzedaż samochodem używanym w 2022 roku w Polsce było Audi A4. Kupujący mogli wybierać wśród ponad 50,2 tys. ofert sprzedaży tego modelu. W przypadku A4 dominowała wersja kombi z silnikiem Diesla.

Mediana ceny Audi A4 wyniosła 20 400 zł, a mediana wieku - aż 16,4 roku. Również w tym przypadku trudno mówić o zaskoczeniu. Audi A4 - z wynikiem  ponad 21 tys. rejestracji - było drugim po Oplu Astrze najczęściej sprowadzanym do Polski w 2022 roku samochodem używanym.

Z wynikiem ponad 6 tys. sztuk A4 otwiera też pierwszą dziesiątkę najczęściej wyrejestrowywanych z powodu złomowania aut w Polsce.

BMW popularniejsze od Volkswagena

Najniższy stopień podium zajęło BMW 3. W ubiegłym roku w Polsce zanotowano 45,8 tys. ofert sprzedaży popularnej "trójki". Również w tym przypadku najczęściej były to samochody z silnikiem Diesla, chociaż - w przeciwieństwie do Audi - dominowały sedany.

Mediana ceny BMW serii 3 na rynku wtórnym wynosiła 19 999 zł, a mediana wieku - 16,5 lat. Warto dodać, że w ubiegłym roku do Polski sprowadzono 15,8 tys. używanych BMW serii 3.

Pierwszą dziesiątkę najczęściej wystawianych na sprzedaż samochodów w Polsce - wraz z danymi dotyczącymi rocznika i średniej ceny - znajdziesz w naszej galerii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż samochodów | Opel Astra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy