Reklama

Jak odliczenie VAT wpływa na sprzedaż samochodów?

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od tak zwanych aut z kratką uchwalane są w szybkim tempie. Na dziś zaplanowano pierwsze czytanie ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli będzie ona przegłosowana jeszcze dziś zajmie się nią komisja finansów publicznych.

Reklama

Od początku roku można odliczyć pełen podatek VAT od zakupu aut z kratką. By tak się stało muszą one posiadać homologację samochodu ciężarowego. Według nowych przepisów, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć tylko połowę podatku.

Dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Sugajski podkreśla, że zainteresowanie leasingowaniem nowych pojazdów od początku roku jest mniejsze niż można było się spodziewać. Jego zdaniem, przedsiębiorcy racjonalnie podejmują decyzje o wymianie samochodu. Leasingują nowe auto nie tylko z powodu korzystnych przepisów, ale także z powodu potrzeb firmy.

Rozmówca IAR dodaje, że na decyzje przedsiębiorców wpływa także niepewność związana z nowymi regulacjami. Część kierowców wstrzymuje się z leasingiem aut w obawie, że nie zdołają ich odebrać przed wejściem nowych przepisów.

W uzasadnieniu do ustawy ministerstwo finansów przewiduje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku marca. Wejdą one w życie dwa tygodnie po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w styczniu zarejestrowano nieco ponad 2 tysiące aut z homologacją ciężarową.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje