Reklama

Gaz będzie drożał

Wojciech Bronicki z Ministerstwa Finansów potwierdził, że od stycznia akcyza na gaz płynny ma wzrosnąć do 695 zł za tonę, jednak, jego zdaniem, oznacza to podwyżkę w wysokości 4 groszy za litr.

Przy założeniu że średnia cena gazu z VAT-em wynosi 1,85 zł za litr, na skutek podwyżki akcyzy wzrośnie do 1,90 groszy na litr, uważa Bronicki.

Forum Młodych Ludowców demonstrowało w czwartek w Warszawie przed Ministerstwem Finansów przeciwko kolejnym podwyżkom cen gazu.

"Podwyżka ceny gazu najbardziej dotyka milionów użytkowników instalacji gazowych, którzy starają się oszczędzać swoje pieniądze" - przekonywał prezes Forum Młodych Ludowców Witold Perka.

W jego opinii, wzrost cen gazu może spowodować wzrost inflacji, stóp procentowych, może zwolnić proces rozwoju gospodarczego, co w konsekwencji zwiększy bezrobocie.

Forum skierowało do ministra finansów petycję, w której pisze, że od 1 maja 2004 r. nastąpił prawie 40-procentowy wzrost akcyzy na gaz dla pojazdów samochodowych, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny gazu wzrosły o 30 proc. Cena jednego litra gazu na wielu stacjach w Polsce przekroczyła 2 zł.

Reklama

"Cena gazu w starej UE kształtuje się na poziomie od 0,38 do 0,44 euro za litr, tak więc za kilka tygodni gaz w Polsce będzie droższy niż w Europie Zachodniej" - ostrzega Forum.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Strefa Gazy | gaz płynny | forum | gaz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy