Eksperci ostrzegają - chińska ekspansja zagraża europejskim producentom

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez niemieckie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Allianz, europejski przemysł samochodowy stoi przed nie lada wyzwaniem. Głównym problemem są tanie pojazdy elektryczne produkowane w Chinach i agresywna ekspansja wschodnich producentów.

Analiza opublikowana przez niemieckiego ubezpieczyciela jasno wskazuje, że europejska gospodarka motoryzacyjna stoi w obliczu kolejnego kryzysu. Tym razem nie chodzi jednak o niedobory półprzewodników i problemy w dostawach, a o konkurencję z dalekiego wschodu.  

Europę czeka kolejny kryzys motoryzacyjny?

Europejski przemysł motoryzacyjny może wkrótce zostać zmuszony do zmniejszenia swoich mocy produkcyjnych, w obliczu agresywnej ekspansji chińskich producentów. Największe zagrożenie stanowią stosunkowo tanie i coraz popularniejsze chińskie samochody elektryczne, które są masowo importowane do Europy. Jeśli politycy nie podejmą odpowiednich działań, Europę mogą czekać straty w wysokości 7 miliardów euro utraconych zysków - rocznie.

Reklama

Europejscy producenci samochodów mogą nie tylko stracić udział w rodzimym rynku pojazdów elektrycznych, ale także zanotować spory spadek sprzedaży własnych pojazdów w Chinach. Wzrost zainteresowania pojazdami bezemisyjnymi oraz wciąż rosnący udział lokalnych producentów już teraz okazuje się trudnym orzechem do zgryzienia dla firm ze Starego Kontynentu.   

Chińskie firmy przejmują rynek

Publikacja firmy Allianz pokrywa się z niedawnymi wypowiedziami Carlosa Tavaresa - dyrektora generalnego koncernu Stellantis. Tavares zwrócił uwagę, że chińskie firmy powoli przejmują rynek europejski konkurencyjnymi i tańszymi pojazdami. Niemal wszystkie z nich powstają w Chinach.

Zachęcenie chińskich producentów do inwestycji, umożliwiających montaż samochodów na terenie Europy, mogłoby wygenerować zysk dla całego regionu, przy jednoczesnym okraczeniu strat finansowych.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama