Reklama

Co się dzieje z cenami paliw na stacjach benzynowych?

W mijającym tygodniu średnie ceny benzyny i diesla wzrosły nawet o 2 grosze na litrze - wskazali w piątek analitycy BM Reflex oraz portalu e-petrol.pl. Dodali, że w nadchodzącym tygodniu ceny na stacjach nie powinny już rosnąć w takim tempie.

Jak wskazali eksperci z BM Reflex, mijający tydzień przyniósł zwyżkę cen średniego poziomu benzyny i oleju napędowego na stacjach o około 1-2 gr. na litrze. "Średnio za litr bezołowiowej 95 płacimy 5,65 zł, Superplus 98 - 5,84 zł, oleju napędowego 5,61 zł, natomiast litr autogazu kosztuje 2,55 zł. Ceny autogazu spadły w ostatnim tygodniu o 1 grosz na litrze" - wskazali w komunikacie.

Dodali, że zmiana średniego poziomu cen w kraju nie odzwierciedla sytuacji na poszczególnych stacjach. "W ostatnich dniach na rynkach lokalnych zmiany cen paliw przebiegały w różnych kierunkach. W części województw ceny paliw niestety rosły, ale w innych zostały skorygowane w dół. Podobny scenariusz możemy obserwować w kolejnych dniach. Optymistyczne jest to, że spadek cen hurtowych, który miał miejsce w pierwszym tygodniu kwietnia i który prawdopodobnie utrzyma się także na początku przyszłego tygodnia, wpłyną na ograniczenie dalszych wzrostów na stacjach" - stwierdzili eksperci Refleksu.

Reklama

Z kolei analitycy portalu e-petrol.pl poinformowali, że dłuższy okres zimowy powoduje, iż słyszymy o ograniczeniu popytu na niektóre paliwa, m.in. autogaz. "To spowodowało obniżenie jego cen. Nie można jednak stwierdzić, że ceny innych paliw na polskich stacjach będą spadać, a zanim skutki obniżek w hurcie dotrą na stacje - zdążymy zapłacić o kilka groszy na litrze więcej" - dodali.

W opinii ekspertów portalu prognozy dla benzyny bezołowiowej 95 na przyszły tydzień są jednoznacznie zwyżkowe. "Ceny wyniosą prawdopodobnie 5,62-5,71 zł za litr. 98-oktanowa odmiana tego paliwa ulokuje się prawdopodobnie w przedziale 5,86-5,99 zł za litr. Cały czas prawdopodobnie diesel będzie tańszy od Pb95 i jego cena średnia znajdzie się między 5,56 a 5,66 zł za litr. Ceny średnie autogazu, podobnie jak w minionym tygodniu, zostaną między 2,52 a 2,61 zł za litr" - napisano w komunikacie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny benzyny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy