Reklama

Chcesz jechać taniej? Zmniejsz obroty!

Ekojazda wpływa pozytywnie na ilość zużytego paliwa - jeżdżąc w stylu eko można zaoszczędzić nawet do 20 proc. paliwa.

Także ryzyko wypadku staje się mniejsze, między innymi dlatego, że jazda staje się bardziej przewidywalna. Poza tym takie prowadzenie auta redukuje hałas - odgłos wydawany przez samochód jadący z 4 000 obr./min równa się odgłosowi wydawanemu przez 32 samochody jadące z 2 000 obr./min!

- Ekojazda to przede wszystkim prowadzenie samochodu z równomierną prędkością i przewidywanie wydarzeń na drodze. Takie zachowanie umożliwia unikanie niepotrzebnych przyspieszeń i hamowań. Jadąc z prędkością 50 km/h powinniśmy zdjąć nogę z gazu w odległości 100 metrów przed planowanym miejscem zatrzymania pojazdu, czyli np. przed skrzyżowaniem. A aby uniknąć gwałtownego hamowania w przypadku nagłego zatrzymania się pojazdu jadącego przed nami, warto zachować od niego odległość minimum 3 sekund - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

Stan techniczny jest ważny

Inną zasadą ekojazdy jest odpowiednie dbanie o stan pojazdu, czyli comiesięczne kontrole ciśnienia w oponach oraz regularne serwisowanie pojazdu. Według danych UE, niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o 4 proc.

- Na to, ile zużywamy paliwa wpływ ma także ilość i sposób przewożenia bagażu. Unikać należy wożenia zbędnego ładunku, a montując np. bagażniki dachowe pamiętać trzeba o ich zdjęciu, jak tylko przestaną być potrzebne, gdyż zwiększają opór powietrza - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Poza oszczędnością paliwa, wśród korzyści z ekojazdy można wymienić między innymi wzrost bezpieczeństwa na drodze. Stosując zasady ekojazdy kierowcy jeżdżą bardziej świadomie i spokojniej. Przemyślane przyspieszanie i hamowanie, unikanie jazdy na biegu jałowym sprawiają, że zmniejszamy ryzyko wypadku. Co więcej, płynna jazda zredukuje stres związany z prowadzeniem pojazdu oraz zostanie doceniona przez pasażerów.

Stosowanie zasad ekojazdy to również przejaw dbałości o środowisko. Poprzez mniejsze zużycia paliwa zostaje ograniczona emisja dwutlenku węgla, a jazda na odpowiednich obrotach silnika pozwala na redukcję hałasu.

Podstawowe zasady ekojazdy:

1. Kontroluj obroty silnika: Zmieniaj bieg na wyższy przy 2000 obr./min w silniku wysokoprężnym i przy 2400 obr./min w benzynowym. Redukuj biegi, gdy obroty spadają do ok. 1000 obr./min.

2. Jedź płynnie - po rozpędzeniu jedź z możliwie stałą prędkością na najwyższym możliwym biegu, hamuj silnikiem jeśli to możliwe i bezpieczne.

3. Kontroluj przyspieszanie - zanim osiągniesz prędkość 50 km/h przyspieszaj dynamicznie, aż do osiągnięcia piątego biegu; powyżej 50 km/h przyspieszaj w umiarkowany sposób.

4. Umiejętnie pokonuj zjazdy i wzniesienia: na tych pierwszych zachowuj stałą prędkość, a na podjazdach zwolnij.

5. Wyłączaj silnik, gdy postój trwa dłużej niż minutę.

6. Dbaj o dobry stan pojazdu: przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach, regularnie serwisuj auto i naprawiaj nawet niewielkie awarie.

7. Nie przewoź zbędnego ładunku.

Dowodem na to, że stosowanie się do kilku prostych zasad ecodrivingu, może dać realne korzyści w zużyciu paliwa był zorganizowany przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich Supertest Ekonomii. Zobacz reportaż z tej imprezy.

Dowiedz się więcej na temat: zużycie paliwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama