Reklama

Zawracający jedzie pierwszy!

Pojazd znajdujący się na drodze z pierwszeństwem również podczas zawracania ma pierwszeństwo w stosunku do pojazdu wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej. Ta zasada jest niestety nagminnie lekceważona przez kierowców, bo po prostu o niej nie wiedzą. Popatrzmy na rysunek.

Samochód B znajduje się na drodze z pierwszeństwem. Kierujący tym pojazdem ma zatem pierwszeństwo w stosunku do samochodu A wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, że pojazd B zawraca, a nie skręca w lewo.

Reklama

Kierowca auta A powinien więc uważnie obserwować poczynania kierującego samochodem B, bo przecież włączony lewy kierunkowskaz nie wskazuje, czy pojazd ten będzie skręcał, czy zawracał.

Wraz z załogą stołecznej drogówki obserwowaliśmy wiele warszawskich skrzyżowań i nawet sami próbowaliśmy nie oznakowanym radiowozem zawracać w takiej sytuacji, jak pojazd B na rysunku. I co się działo, kiedy staraliśmy się egzekwować należne nam pierwszeństwo?

Trąbiono na nas, wygrażano, stukano się w głowę. Dowodzi to dobitnie, jak bardzo niedouczona jest znaczna część polskich kierowców. Potem ci zatrzymani przez policjantów bardzo się dziwili, przepraszali, ale nie mogli pojąć, dlaczego byli obowiązani ustąpić nam pierwszeństwa.

Warto wiedzieć, że do 1997 roku obowiązywała zupełnie inna zasada postępowania w takich sytuacjach: wtedy pojazd zawracający był obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi wyjeżdżającemu z drogi podporządkowanej.

Nowa ustawa zmieniła te zasady, tylko skąd mieli o tym wiedzieć kierowcy, którzy wcześniej uzyskali prawa jazdy? Trudno wymagać, by kupowali i wertowali ustawy. (jb)

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Po prostu | pierwszeństwo | Pojazd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje