Wyjeżdżasz na groby? To warto wiedzieć
Zapowiada się wyjątkowo długi weekend dla Policji. W zeszłym roku w okresie wyjazdów na Wszystkich Świętych doszło do 464 wypadków i zatrzymano ponad 2000 nietrzeźwych kierowców.
Czwartek będzie dniem wzmożonego ruchu na drogach całej Polski, ale niektórzy zaplanowali swoje wyjazdy na cały nadchodzący weekend. Jak spokojnie dojechać do celu, podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Wolny piątek oznacza dla wielu osób połączenie czwartkowego święta z nadchodzącym weekendem. Jest to czas, który również pozwala na rozsądne rozplanowanie podróży.
- Z doświadczenia wiemy, że więcej czasu na podróż wcale nie oznacza spokojniejszej jazdy. Niektórzy bardzo się spieszą, stawiając sobie za cel pokonanie zbyt dużej liczby kilometrów. Pamiętajmy, że na drogach będzie wiele utrudnień, objazdów, a nawet kierowców, którzy na co dzień nie prowadzą samochodu. Należy ograniczyć prędkość i zachować wzmożoną ostrożność - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
W zeszłym roku w dniach od piątku do wtorku - czyli w czasie i przed dniem Wszystkich Świętych doszło do 464 wypadków, w których zginęło 51 osób. Rannych zostało blisko 600 osób.
- W zależności od pogody i regionów, w których będziemy podróżować albo spotkamy dodatkowe utrudnienia, jak zmiana organizacji ruchu, albo będziemy musieli zachować szczególną ostrożność ze względu na warunki atmosferyczne. Pamiętajmy jednak, że najwięcej wypadków zdarza się, kiedy pogoda jest ładna. Zwracajmy też uwagę na oznakowanie i dodatkową sygnalizację, żeby unikać niepotrzebnie stresujących sytuacji - mówi Zbigniew Weseli.
Aby uniknąć stresu związanego z parkowaniem na zatłoczonych parkingach, lepiej zostawić samochód nieco dalej od miejsca docelowego. Jeśli spodziewamy się dużych utrudnień, warto pomyśleć o pozostawieniu samochodu w garażu i w dniu Wszystkich Świętych zdecydować się na transport publiczny.
O czym powinni pamiętać kierowcy wyjeżdżający w podróż:
- Zanim wyruszysz, sprawdź sprawność techniczną pojazdu, w tym poprawność działania świateł.
- W czasie jazdy raz na 2 godziny rób 15-minutową przerwę.
- Po spożyciu alkoholu odczekaj od kilkunastu godzin do doby, zanim siądziesz za kierownicą.
- Unikaj powrotu w ostatniej chwili.
- W przypadku trudnych warunków atmosferycznych zmniejsz prędkość i zachowaj większy dystans między pojazdami.
- Zwracaj uwagę na zmianę organizacji ruchu, ostrożnie korzystaj z nawigacji satelitarnej.