Wybierasz się autem na majówkę? O tych zasadach musisz pamiętać
Mało kto jest gotów przyznać, że jest przeciętnym kierowcą, albo że nie zna jakichś zasad ruchu drogowego. Większość osób rzeczywiście dobrze sobie radzi podczas codziennych dojazdów do pracy i do sklepu, ale wyzwaniem może się okazać pokonanie dłuższej trasy, szczególnie autostradami i drogami szybkiego ruchu. W takich sytuacjach wielu rodaków wciąż ma pewne problemy. Przypominamy więc garść ważnych zasad.
Coraz częściej na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce oprócz tradycyjnego oznakowania można spotkać tablice z elektronicznymi wyświetlaczami. To znaki o zmiennej treści, na których najczęściej wyświetlany jest numer telefonu informacji drogowej GDDKiA 19 111.
Jednak, w zależności od sytuacji na drodze, mogą pojawiać się na nich np. analogiczne informacje, jak tradycyjne znaki zakazu lub informacje o objeździe czy prowadzonych pracach na drodze.
Jeśli widzisz na tablicy nad drogą zestawienie znaków na elektronicznych wyświetlaczu - zastosuj się do nich! W ten sposób jesteś informowany m.in. o ograniczeniu prędkości, zakazie wyprzedzania, zatorze drogowym, wypadku, prowadzonych pracach na drodze lub w jej otoczeniu, a w przypadku zamknięcia drogi o konieczności skorzystania z objazdu.
W nadchodzący długi majowy weekend znaki o zmiennej treści wykorzystane będą również do przypominania o prostych zasadach mających duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach: konieczności utrzymania odpowiedniego odstępu, jeździe prawą stroną czy też planowaniu odpoczynku w trakcie podróży.
Niestety, jazda na zderzaku to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców. Nawet na autostradach i drogach ekspresowych. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, trzymaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.
Jaki to bezpieczny odstęp? Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła "3 sekund". Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Można ją zmierzyć wykorzystując dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Odstęp taki zapewnia bezpieczeństwo i komfort ruchu i zarazem umożliwia zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami.
Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą "3 sekund" jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.
Jadąc w kolumnie instynktownie podjeżdża się bliżej do pojazdu poprzedzającego. Dlatego należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającego odstępu pomiędzy pojazdami, aby w razie konieczności móc się bezpiecznie zatrzymać.
Dwa słowa a jakże ważne są efekty stosowania ich w praktyce. W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na polskich drogach niestety wciąż jest to rzadkość. Co więcej, czasem słyszymy o przypadkach jazdy pod prąd korytarzem życia, by wyjechać z korka. Zmieńmy to.
Czym jest korytarz życia? To po prostu wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego potrzebny jest korytarz życia.
Jak go utworzyć? Gdy zauważymy zator na drodze to automatycznie, nie czekając na sygnał karetki, radiowozu lub wozu strażackiego, powinniśmy zjechać na bok robiąc przejazd środkiem. Kierowcy z pasa lewego zjeżdżają na lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo. Pamiętajmy! Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzymy szeroki korytarz, którym bez problemu przejadą nawet największe wozy straży pożarnej.
Przypominamy, że na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.
Co zrobić, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się samochód?
- włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,
- przestaw, o ile to możliwe samochód na pas awaryjnego postoju, jeżeli nie jest to możliwe ustaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się od pojazdu,
- szybko zorganizuj pomoc dzwoniąc pod jeden z numerów: 112, 19 111 lub udając się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadamiając o zajściu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem,
- na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym,
- gdy ponownie włączasz się do ruchu, najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując ją do prędkości poruszania się innych pojazdów na tym pasie ruchu, odczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami zanim włączysz się do ruchu.
- Poza powyższymi przypadkami pasem awaryjnym nie wolno się poruszać.
Wciąż zdarza się, że niektórzy użytkownicy autostrad i dróg ekspresowych zapominają o prawidłowych zasadach włączania się do ruchu. Pamiętajmy, należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze.
Włączając się do ruchu:
- wykorzystaj całą długość pasa "do przyspieszania", by rozpędzić pojazd, zanim włączysz się do ruchu,
- bezwzględnie wcześniej zasygnalizuj kierunkowskazem innym uczestnikom ruchu, że włączasz się do ruchu,
- zbliżając się do wyjazdu, spójrz w lusterka i sprawdź martwe punkty, poczekaj na bezpieczną lukę między pojazdami na prawym pasie ruchu,
- przestrzegaj znaków drogowych,
- nie wjeżdżaj na powierzchnie wyłączone z ruchu (P-21 "zakreskowane pola") przed włączeniem się do ruchu,
- bezwzględnie ustąp pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze głównej,
- dostosuj prędkość pojazdu tak, aby włączając się do ruchu jechać z prędkością jak najbliższą prędkości strumienia ruchu na prawym pasie,
- każdą zmianę pasa należy traktować jako osobny manewr, pozostań na swoim pasie, dopóki nie dostosujesz się do prędkości ruchu, zanim znowu zaczniesz wyprzedzać.
Jeśli jedziesz prawym pasem i widzisz, że do ruchu włącza się inny uczestnik, a ty masz możliwość bezpiecznie zmienić pas na lewy, zrób miejsce włączającemu się.
Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego pasa ruchu. W tym celu:
- wykorzystaj całą długość pasa, który się kończy i jedź nim do końca,
- utrzymuj prędkość zbliżoną do pojazdu poruszającego się pasem obok,
- bezwzględnie wcześniej zasygnalizuj kierunkowskazem innym, że chcesz zmienić pas ruchu,
- jadąc pasem, który ma kontynuację powinieneś wpuścić samochód jadący obok na końcu kończącego się pasa ruchu.
Źródło: GDDKiA